W Klubie Studio poczujecie się KULT-owo, w Fortach Kleparz będziecie sobie życzyć „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a w NCK możecie niechcący wpaść do PAKI. Czy to jedyne plany jakie mamy dla Was na ten weekend? Oczywiście, że nie - resztę sprawdźcie w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy!
Zaczynamy od Klubu Studio, gdzie zagra KULT! Legendarna grupa z niezawodnym Kazikiem Staszewskim na czele już po raz kolejny gra akustyczną trasę koncertową. Bo za pierwszym razem słuchaczom się zdecydowanie spodobało! To zupełnie inne, ale równie ciekawe oblicze zespołu. Czy usłyszymy takie przeboje jak „Gdy nie ma dzieci”, „Arahja”, „Dziewczyna bez zęba na przedzie” albo „Polska”? Tego Wam nie powiemy, ale szanse są duże. Musicie przekonać się sami w niedzielę o godz. 19.
To weekend legend rocka w Krakowie! W Fortach Kleparz wystąpi IRA, która na wokalu ma charyzmatycznego Artura Gadowskiego! Z pewnością fani czekają na takie przeboje, jak „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California”. Z kilku źródeł wiemy, że utwory IRY dobrze brzmią na płytach, ale za to na koncertach - wręcz rewelacyjnie. Zespół w ubiegłym roku obchodził 30-lecie obecności na polskiej scenie muzycznej, jednak jak na ten wiek trzymają się nadzwyczaj dobrze. Bądźcie zatem w Fortach Kleparz w sobotę o godz. 18.
To może dla odmiany przedstawiciele krakowskiej sceny muzycznej? Clock Machine, bo o nich mowa, to grupa łącząca zamiłowanie do klasyki rocka z funkowymi inspiracjami. W najbliższy piątek o godz. 19:30 zagrają w Zet Pe Te na ul. Dolnych Młynów. Zespół jest w trakcie przygotowywania nowego krążka. Jak sami mówią, kiedyś wygrywali największe festiwale, teraz twierdzą, że muzyka to nie sport. Dniami i nocami komponują nowe dźwięki, bo to sens ich życia. To czekamy na efekty, a póki co posłuchajcie muzyki z ostatnich kilku krążków Clock Machine podczas piątkowego koncertu!
Humor niewątpliwie poprawi nam w ten weekend jeden z najważniejszych festiwali na mapie Krakowa, czyli PAKA. Już po raz 34. będziemy mogli śmiać się razem z najzdolniejszymi przedstawicielami polskiej sceny kabaretowej. Tym razem wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Nowohuckim Centrum Kultury. W piątek i sobotę na scenie staną uczestnicy Konkursu Głównego. Warto przyjść i pokibicować początkującym kabareciarzom, a przy okazji wybrać swojego ulubieńca w głosowaniu publiczności. W piątek konkurs rozpocznie się o godz. 18, a w sobotę o 17. Uroczysta Gala z wręczeniem nagród to plan na niedzielę na godz. 20:30. A poza tym czekają nas jeszcze Koncert Pojedynków z udziałem m.in. Tomasza Jachimka i Kabaretu Młodych Panów, a także Koncert Improwizacji pod batutą świetnego Ad Hoc. Szczegóły programu na stronie festiwalu.
Plan na weekend ma dla Was Teatr Mumerus. W niedzielę dokładnie o godz. 19.00 zobaczymy tam spektakl „Pieśń gminna”. Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą od tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną.
KONKURS
Rozdajemy podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl „Pieśń gminna” Teatru Mumerus. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na nasze pytanie. Podobno piosenka jest dobra na wszystko. A jaka piosenka jest najlepsza na ból głowy? Liczymy na ciekawe odpowiedzi pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 13 kwietnia do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Nową płytę w Teatrze Loch Camelot będzie promować Basia Stępniak-Wilk. Znana i lubiana krakowska pieśniarka będzie też opowiadać o nowo wydanym tomiku wierszy z ilustracjami Władysława Pampla Szyszki. Na płycie śpiewającej autorce towarzyszy na akordeonie Grzegorz Palus, a wiersze interpretuje m.in. Marek Bałata. Warto dodać, że dochód z biletów przeznaczony zostanie na rzecz fundacji "Herosi", pomagającej m.in. dzieciom z domów dziecka. Tyle powodów żeby przyjść w niedzielę o godz. 18 do Loch Camelot!
KONKURS
Rozdajemy podwójne zaproszenie na niedzielny koncert Basi Stępniak-Wilk w Loch Camelot. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na nasze pytanie: Z kim Basia Stępniak-Wilk zaśpiewała utwór, w którym nie chciała wiosny? Na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 13 kwietnia do godz. 12 w tytule maila wpisując LOCH CAMELOT. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Zwykle kręcicie nosem oglądając w kinie reklamy? No to mamy dla Was propozycję - możecie oglądać je przez całą noc! Brzmi jak tortura, ale jest wręcz przeciwnie - chodzi o Noc Reklamożerców, czyli pokaz najciekawszych reklam z całego świata w danej kategorii. Głównym tematem tegorocznej edycji jest Universal Love. Miłość, emocje, zazdrość, pożądanie będą odmieniane przez wszystkie reklamowe przypadki i wszystkie kontynenty. Miłosne i nie tylko, wątki odnajdziemy również w przeglądzie reklam afrykańskich: Nigeria, Kongo, Ghana, Afryka Południowa. Reklama społeczna będzie walczyła z najważniejszymi cywilizacyjnymi problemami, w tym z marnotrawstwem żywności. Odrestaurowane perełki z reklamowego lamusa przypomną nam vintage blaski reklam sprzed pół wieku. Tym razem impreza odbędzie się w Kinie Kijów w piątek o godz. 21 i potrwa ok. 6 godzin. Przygotujcie się na maraton reklamowy!
Cinema Italia Oggi 2018 to przegląd nowego kina włoskiego, który trwa w Kinie pod Baranami przez od poniedziałku aż do piątku 13 kwietnia. Na ekranie można obejrzeć włoskie filmy, które w ciągu ostatniego roku zyskały uznanie widzów i krytyków zdobywając nagrody na międzynarodowych festiwalach. W piątek czekają nas dwa ostatnie seanse. Na początek o godz. 19:15 zobaczymy „Ostatnie prosecco” - komedię kryminalną rozgrywającą się wśród winnic północnych Włoch. W roli głównej Giuseppe Battiston jako nieporadny policjant próbujący rozwikłać zagadkę trzech morderstw. Z kolei o godz. 21:15 na ekranie pojawi się film „Made in Italy”, w którym reżyser i muzyk Luciano Ligabue stworzył swoje alter ego - mężczyznę w średnim wieku, którego małżeństwo i dotychczasowe życie staje pod znakiem zapytania. Do zobaczenia w kinie!
Kinomani ze zniecierpliwieniem czekają już na nowy film Wesa Andersona „Wyspa psów”. Polską premierę obraz ma w przyszły weekend, ale już w ciągu najbliższych kilku dni szykuje nam się kilka seansów przedpremierowych. Na film polujcie m.in. w Agrafce w sobotę o godz. 20:15, w Mikro od piątku do niedzieli o godz. 19:30 czy w Arsie - w piątek o godz. 21:15, a w sobotę o 17:30. „Wyspa psów” to animowana opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari wykradzionym przez siebie niezwykłym samolotem turbośmigłowym na Wyspę śmieci, by odnaleźć swego ukochanego psa. Polecamy!
Bunkier Sztuki zaprasza w ten weekend na trzy nowe wystawy. Wernisaż każdej z nich zaplanowano na piątek o godz. 18. Wystawa „Zwierzęta domowe” pokazuje prace artystów młodego pokolenia związanych z regionem Małopolski i jest próbą diagnozy sytuacji współczesnych twórców. Z kolei „Niewyczerpalność” to projekt wystawienniczy, który ma na celu wypracowanie nowej formuły prezentacji dźwięku, poprzez rewizję takich konwencji jak koncert, environment i performans. Specjalnie zaaranżowana, w pełni modyfikowalna przestrzeń Galerii stanowić będzie pole do eksperymentów muzycznych. Ostatnia ekspozycja, czyli „Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego” dotyczy m.in. przepływu ludzi i informacji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich.