górne tło

Jubileusz VI LO i wyróżnienie wyjątkowych pedagogów

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie obchodziło w 2012 roku 110. rocznicę istnienia. Z tej okazji 20 grudnia w Kinie Kijów Centrum odbyły się jubileuszowe uroczystości, podczas których Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręczył odznaki Honoris Gratia trzem nauczycielkom języków obcych – założycielkom klas dwujęzycznych: Ewie Lubińskiej (język angielski), Małgorzacie Michalskiej-Derlatce (język hiszpański) i Teresie Sikorze (język hiszpański).

Ponieważ liceum jest szkołą stowarzyszoną z UNESCO na ręce dyrektora Czesława Wróbla Prezydent Miasta złożył pamiątkową reprodukcję drzeworytu wykonaną z okazji obchodów 30. rocznicy wpisania Krakowa oraz Kopalni Soli w Wieliczce na pierwszą listę UNESCO. W uroczystości w Kinie Kijów udział wzięli także przedstawiciele Rady Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Dzielnicy I oraz Ambasady Hiszpanii w Polsce.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza jest jednym z najstarszych liceów w Krakowie. Powstało w 1902 roku jako filia Państwowego Gimnazjum św. Jacka. W 1919 szkołę przekształcono w samodzielny zakład nadając jej nazwę VII Państwowe Gimnazjum Realne. W roku 1965 szkoła została stowarzyszona w UNESCO.

Początki zainteresowania szkoły nauczaniem języków obcych pojawiły się w roku 1962, kiedy to utworzono pierwszą klasę francuską. Pierwsza klasa z rozszerzoną nauką języka obcego (angielskiego) powstała dopiero w 1969 roku; jednocześnie w szkole uruchomiono modne wówczas laboratorium językowe. W latach siedemdziesiątych oferta języków uczonych według programu rozszerzonego powiększyła się o języki francuski, niemiecki i rosyjski. We wrześniu 1993 roku rozpoczęła naukę pierwsza klasa dwujęzyczna z językiem angielskim, a 7 maja 1997 roku została podpisana umowa między Ministerstwami Edukacji Polski i Hiszpanii, na mocy której została utworzona klasa dwujęzyczna z językiem hiszpańskim.

VI LO znacząco wpisało się w historię Krakowa –  jako jedno z najstarszych, a zarazem najlepszych krakowskich liceów. 110. rocznicę swoich urodzin witało jako nowoczesna, prężnie rozwijająca się placówka, znana z dbałości o wysoki poziom kształcenia i z troski o przygotowanie wychowanków do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. VI LO od lat znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych szkół w Małopolsce. Jego uczniowie zdobywają prestiżowe stypendia krajowe i zagraniczne, osiągają znakomite wyniki z egzaminów maturalnych, odnoszą sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz olimpiadach przedmiotowych, z powodzeniem realizują sportowe pasje i rozwijają talenty artystyczne.