Ten kwietniowy weekend będzie czasem pełnym wrażeń! Krakowskie galerie sztuki otworzą swoje drzwi podczas Cracow Gallery Weekend. W Kinie pod Baranami zobaczymy filmy prosto z Czarnego Lądu dzięki festiwalowi Afrykamera. A koncertowo nie zawiodą nas Nocny Kochanek, Król czy Leski. Zapraszamy na kulturalny rozkład jazdy na najbliższe dni!
Na to wydarzenie przez cały rok czekają miłośnicy sztuki współczesnej. Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2018 tym razem odbędzie się pod hasłem „zmiana”. W programie m.in. ponad 50 wernisaży, oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami, warsztaty, koncerty czy projekcje filmowe. Polecamy Wam m.in. performance audiowizualny w Hevre w sobotę o godz. 22. Alek Janicki, członkowie Big Da(t)da Collective oraz muzycy Formacji HiQ przedstawią „5rtFlashBlack 2018". W sobotę i niedzielę o godz. 11 możecie przejść się z przewodnikiem szlakiem krakowskich galerii w ramach akcji KULTOUR. Oprowadzania po swoich wystawach oferują m.in. MOCAK czy Muzeum Narodowe. Warto z tej bogatej oferty skorzystać! Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu.
Teraz propozycja zarówno dla wytrawnych kinomanów, jak i tych rozpoczynających swoją przygodę z filmem. Kino pod Baranami przez cały tydzień zaprasza na Festiwal Afrykamera, gdzie możemy oglądać najciekawsze filmy afrykańskich twórców. Rzadko możemy obejrzeć na dużym ekranie filmy tam wyprodukowane, więc tym bardziej jest to gratka dla krakowskich widzów. W programie oryginalne produkcje fabularne, fascynujące dokumenty oraz krótkie metraże. „Supa Modo” to wzruszająca historia chorej dziewczynki, która najbardziej na świecie chciałaby wystąpić w filmie jako superbohaterka. Wkrótce cała wioska mobilizuje siły, żeby pomóc jej spełnić największe marzenie. Z kolei „Felicite” przedstawia losy samotnej matki śpiewającej w miejscowym barze, która w poszukiwaniu funduszy na operację syna zderza się z korupcją i wrogością swojego otoczenia. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Kina pod Baranami. Jest w czym wybierać!
W Klubie Studio w weekend będzie głośno! W piątek zagra tam grupa Nocny Kochanek, autorzy takich utworów jak „Piątunio” czy „Dziewczyna z kebabem”. To jeden z nielicznych polskich zespołów metalowych, który traktuje muzykę oraz teksty z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem. Muzycznie to mieszanka brzmień Iron Maiden, Judas Priest czy Black Sabbath. Teksty za to napisane są z przymrużeniem oka i balansują na granicy groteski. Panowie podobno na koncertach robią niezły metalowy show! Koncert już w piątek o godz. 20. Za to w niedzielę na tej samej scenie inny zespół będzie próbował pobić rekord decybeli z piątku. Hunter, legenda polskiej sceny metalowej, obchodzi swoje 30-lecie działalności i zagra z tej okazji w Klubie Studio! Muzycy obiecują, że zagrają zarówno swoje największe przeboje, jak i te nowsze, które lepiej mogą znać ich młodsi fani. Supportować ich będzie grupa Thesis. Początek koncertu o godz. 19.
Artysta ten ponoć ma najlepsze hasło reklamowe na polskim rynku muzycznym: „Jestem Leski, ale nie jestem powiatem”. Mowa tu właśnie o Pawle Leszoskim tworzącym pod pseudonimem Leski, który już w niedzielę o godz. 20 zagra w Gwarku. Artysta wydaje wkrótce swój drugi album pod tytułem „Miłość. Strona B.”, który premierę będzie miał już 1 czerwca. Jak określić twórczość Leskiego? W skrócie to ambitny alternatywny pop, lecz za tymi trzema słowami kryje się o wiele więcej. Przede wszystkim poruszające teksty i songwriterski talent. Wiele osób może znać artystę z takich utworów jak „Ulotny” czy „Bliżej”. Z pewnością nie zabraknie ich podczas niedzielnego koncertu.
To już kolejna okazja, by obejrzeć na dużym ekranie „Najlepsze Polskie 30’”. Najciekawsze krótkometrażowe filmy stworzone przez naszych rodzimych twórców zagoszczą w Kinie Kika w piątek o godz. 21 i w sobotę o godz. 19. Podczas seansu zobaczymy m.in. film „Ja i mój tata”, czyli pełną humoru i wzruszeń historię ojca i syna, których świat z dnia na dzień ulega nieodwracalnej zmianie. W rolach głównych Łukasz Simlat i Krzysztof Kowalewski. Z kolei w „Barażu” mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka. Warto zobaczyć!
Jak dobrze połączyć miłość do jedzenia i do kina? Najlepiej przyjść w piątek wieczorem do kina Agrafka. Tam zobaczymy film „Boginie jedzenia” oraz poczęstujemy się pysznym jedzeniem. W filmie poznajemy wpływowe i twórcze kobiety, które działają w kulinarnym świecie: szefowe kuchni, cukierni, sommelierki, barmanki - od fine-diningu i restauracji z trzema gwiazdkami Michelin aż do streetfoodu. Pokazują, że poprzez gastronomię można zmieniać świat i, że kobiety mają tu do odegrania bardzo istotną rolę. Seans już w piątek o godz. 19.
Niedawno wydał swój czwarty album pt. „Przewijanie na podglądzie”. Teraz przyjeżdża do Krakowa i zagra koncert w Alchemii. KRÓL, bo o nim mowa, to artysta nietuzinkowy i zaskakujący każdym kolejnym albumem. Błażej Król, kryjący się pod tym projektem, zaczynał karierę muzyczną kilka lat temu w już nieistniejącym zespole UL/KR. Potem zaczął iść solową ścieżką i po drodze m.in. zgarnął nominację do Paszportów Polityki czy zagrał na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Na nowym albumie udowadnia, że jeszcze nie wszystko o nim wiemy! Koniecznie sprawdźcie Króla w niedzielę o godz. 20 w Alchemii.
Premierowy weekend w Teatrze Ludowym! „Salto w tył" to nowa propozycja powstała na podstawie "Bajki o Raszce i innych reportaży sportowych" Oto Pavla. Opisy zmagań sportowych, historie o zwycięstwach i biciu rekordów pokażą na nowohuckiej scenie młodzi twórcy. Treści te to coś więcej niż tylko czysto techniczne rozważania o możliwościach sprawnie funkcjonującej maszynerii ludzkiego ciała. Pisarz stworzył szereg opowieści o czeskich sportowcach, którzy potrafili zanegować nieznośną rzeczywistość komunistycznej Czechosłowacji i stworzyć sobie alternatywny świat, określony ich pragnieniami i pasją. Teraz zobaczymy te opowieści na scenie. W piątek czeka nas pokaz przedpremierowy, w sobotę premiera, a w niedzielę już jeden z regularnych pokazów spektaklu. Codziennie o godz. 19, polecamy!
KONKURS
Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na piątkowy i niedzielny spektakl „Salto w tył" w Teatrze Ludowym. Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Jaki sportowiec powinien się doczekać spektaklu na swój temat? Uzasadnijcie w ciekawy sposób swoją odpowiedź i wyślijcie ją na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 kwietnia do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR LUDOWY oraz dzień, w którym chcecie zobaczyć spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Teatralnie nie zawiedzie nas w ten weekend Barakah. Na Paulińskiej macie szansę obejrzeć „Requiem", czyli jedną z najważniejszych sztuk Hanocha Levina, znanego izraelskiego dramaturga. Twórcy przenoszą jego przedostatni dramat, nazwany przez samego autora bajką o śmierci, w klimat ludowych i obrzędowych pieśni, wykorzystując maski starców oraz zwracającą od pierwszej sekundy na widowni rdzawo-drewnianą scenografię (nagrodzoną na jednym z festiwali teatralnych). Barakah jest znane z oryginalnych interpretacji, zatem nie inaczej będzie tym razem! Na spektakl zapraszamy w sobotę i niedzielę o godz. 19.
KONKURS
Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na sobotni i niedzielny spektakl „Requiem" o godz. 19:00 w Teatrze Barakah. Aby wygrać, odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Wymień trzy inne spektakle Teatru Barakah, na które rozdawaliśmy zaproszenia w naszym newsletterze! Odpowiedź podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 kwietnia do godz. 12 w tytule maila wpisując BARAKAH oraz dzień, w którym chcecie zobaczyć spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
W niedzielę o godz. 18 w Teatrze Loch Camelot powinni zjawić się miłośnicy muzyki irlandzkiej. Sylwia Chludzińska wraz z Camelot Folk Band prócz, tradycyjnych pieśni, wykona wraz z zespołem popularne tematy „folkowe” z filmów („Gra o tron”, „Władca pierścieni”), czy gier komputerowych („The Elder Scrolls V: Skyrim”), do których specjalnie dla niej napisano nowe polskie teksty. Klimat z zielonej wyspy opanuje na chwilę krakowskie Stare Miasto, zapraszamy!
KONKURS
Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na niedzielny koncert Sylwii Chludzińskiej w Loch Camelot. Aby wygrać, odpowiedzcie na jedno proste pytanie: Z czym kojarzy się Wam Irlandia? Czekamy na ciekawe odpowiedzi pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 kwietnia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie LOCH CAMELOT. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
Teatr Groteska zaprasza tym razem na spektakl dla dorosłych! „Przemiany”, które zobaczymy w ten weekend, to barwne i dynamiczne widowisko zrealizowane w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca. Opowiada o procesie nieustannego odradzania się życia i o człowieku bezustannie poszukującym harmonii i szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi. Piękne kostiumy, przykuwająca wzrok choreografia i niebanalna forma spektaklu spodoba się nie tylko teatralnym koneserom. Spektakl od piątku do niedzieli o godz. 19 na deskach Groteski.
Na koniec propozycja Teatru Mumerus. "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem" to jedna z wielu udanych sztuk Mumerusa. W opisie sztuki możemy przeczytać m.in. o tańcach, zabawach i rozmowach świeżo wykopanych zombie. „Stół..." mogliście oglądać na wielu festiwalach teatralnych nie tylko w Krakowie, ale kto przegapił, ma szansę nadrobić w ten weekend! I to już o godz. 19 w niedzielę, a także dzień później, w poniedziałek o tej samej porze. Polecamy!
KONKURS
Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na niedzielny i poniedziałkowy spektakl "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem" w Teatrze Mumerus. Aby wygrać, przytocz swoją ulubioną wyliczankę! Liczymy na kreatywne odpowiedzi pod adresem: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 kwietnia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie MUMERUS oraz dzień, w którym chcecie zobaczyć spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.