Zapraszamy na kolejną wyjątkową wycieczkę: zobaczcie plac św. Marii Magdaleny w 360°.
Pomiędzy wzgórzem wawelskim, a dzisiejszym placem Dominikańskim istniała już we wczesnym średniowieczu osada o charakterze miejskim, z prymitywną zabudową drewnianą. Mieszkali w niej rzemieślnicy, drobni kupcy oraz najprawdopodobniej rycerze drużyn książęcych. Pierwsze ślady osadnictwa, datowane na podstawie znalezisk, sięgają przełomu VIII i IX wieku. Ta dynamicznie rozwijająca się osada, zwana Okołem, została doszczętnie zniszczona podczas pierwszego najazdu tatarskiego w połowie XIII wieku. Ocalał wówczas tylko ufortyfikowany kościół św. Andrzeja, w którym schronili się mieszkańcy. Na początku XIV funkcjonowało już odrębne Nowe Miasto na Okole. Jednak wraz z obwarowywaniem miasta, Okół został wchłonięty przez rozrastający się Kraków.
Za centralny plac dawnego Okołu służył dzisiejszy plac św. Marii Magdaleny. Wkrótce zajął go jednak kościół pod wezwaniem tej świętej, zbudowany w latach 20. XIV wieku. Plac uzyskał kształt zbliżony do dzisiejszego dopiero po rozebraniu świątyni na początku wieku XIX.
Obecnie na środku placu stoi pomnik Piotra Skargi, w oddali widzimy ul. Kanoniczą, a od strony ul. Grodzkiej dwa kościoły - pw. św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja.