Już po raz drugi w Krakowie zorganizowana zostanie akcja pod hasłem „Rowerowy Maj”. Kampania potrwa od 7 do 30 maja. Wezmą w niej udział uczniowie z 33 szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 i przedszkola nr 38. Łącznie rywalizować będzie prawie 14 tysięcy uczniów i przedszkolaków podzielonych na 640 oddziałów klasowych.
Zasady „Rowerowego Maja” są proste. Kto przyjedzie do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce otrzymuje naklejkę, a klasa/szkoła otrzymuje punkt. Rywalizacja odbywa się na poziomie indywidualnym, klasowym i międzyszkolnym.
Najlepsza szkoła w Krakowie otrzyma od sponsora głównego imprezy, Smart City Polska - samoobsługową stację naprawy rowerów. Zwycięskie klasy mogą liczyć na fantastyczne wycieczki zaoferowane przez prawie 60 sponsorów i partnerów akcji w Krakowie. Indywidualnie uczniowie, którzy zdobędą największa liczbę punktów, otrzymają kolorowe pokrowce na siodełka rowerowe.
Partnerzy akcji przekazali też wiele nagród indywidualnych, które szkoły wylosują wśród wszystkich uczestników akcji w szkole. Pracownicy szkół biorący udział w akcji mają szanse na wylosowanie dzwonków rowerowych typu ding-dong i miesięcznych abonamentów do wypożyczalni rowerów miejskich Wavelo. Kompletną listę partnerów i sponsorów kampanii a także statystyki kampanii w Krakowie można znaleźć na tej stronie internetowej.
Kampania „Rowerowy Maj” jest jednym z działań projektu „STARS - rowerem do szkoły”. Projekt ten jest realizowany w Krakowie od 2013 roku, początkowo w ramach programu Inteligentna Energia Europa, wspólnie przez dziewięć europejskich miast. Aktualnie projekt jest finansowany z budżetu Miasta Krakowa. Generalnym założeniem projektu jest promowanie dojazdów do szkoły rowerem zarówno uczniów jak i ich rodziców i nauczycieli.
Wszystkie szkoły otrzymują pomoc ze strony doświadczonych rowerzystów. W obecnym roku szkolnym Gmina Miejska Kraków współpracuje ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów oraz Fundacją Otwarty Plan. W ramach projektu organizowane są zajęcia edukacyjne, pokazy serwisu rowerowego, wycieczki, warsztaty i masowe przejazdy. Szkoły otrzymują akcesoria rowerowe, materiały plastyczne oraz materiały promocyjne projektu. W roku szkolnym 2017/2018 w projekcie uczestniczy 30 szkół podstawowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3.
Ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj” jest koordynowana przez Urząd Miasta Gdańska, który jest także jej pomysłodawcą i inicjatorem.