Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do krakowskich samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, w szkołach podstawowych, na rok szkolny 2018/2019. Wyniki ogłoszono 27 kwietnia. Do wybranych placówek zakwalifikowano 17 440 dzieci. W sumie w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych wolnych pozostaje 819 miejsc. Szczegółowo o wynikach tegorocznej rekrutacji mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Król – zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu.
– Wyniki rekrutacji są zadowalające. Zapewniliśmy miejsca dla większości dzieci w przedszkolach. Jednak w tym roku mieliśmy dużo więcej chętnych do udziału w rekrutacji. W pierwszym etapie ok. 800 dzieci nie dostało się do przedszkoli. Należy pamiętać, że wielu rodziców złożyło wniosek tylko do jednej placówki. W przyszłym roku zachęcamy do wskazywania większej ilości przedszkoli, co przyczyni się do zwiększenia szansy na dostanie się w pierwszym etapie – mówiła Katarzyna Król zastępca prezydenta ds. edukacji i sportu.
Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone 27 kwietnia, o godz. 9.00, w przedszkolach i szkołach podstawowych uczestniczących w rekrutacji. Rodzice, którzy na karcie zapisu podali adres e-mail, otrzymali także wiadomość na skrzynkę pocztową. Ci, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole/szkołę, uzyskali informację o wynikach rekrutacji w przedszkolu/szkole wskazanej przez nich jako pierwszej.
W tym roku oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała 18 054 miejsc (w przedszkolach było to 17 213, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 841). W rekrutacji do wychowania przedszkolnego zgłoszonych zostało 18 249 chętnych.
Do wybranych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych zakwalifikowano 17 440. Wielu rodziców, nie podając drugiego priorytetu przyjęcia, znacząco zmniejszyło swoje szanse w rekrutacji.
Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej w samorządowych przedszkolach i szkołach podstawowych pozostało 539 wolnych miejsc. Dodatkowo w przedszkolach publicznych niesamorządowych, czyli działających na takich samych zasadach odpłatności jak samorządowe, nadal 280 miejsc jest wolnych. Oznacza to, że na terenie Gminy Miejskiej Kraków po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji w tanich przedszkolach wolnych pozostaje 819 miejsc.
W ubiegłym roku i w latach wcześniejszych spośród zakwalifikowanych rodzice blisko pół tysiąca dzieci nie podpisali umowy o korzystanie z wychowania przedszkolnego. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjęto dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.
Z wyników pierwszej rekrutacji wynika, że w samorządowych przedszkolach braknąć może 195 miejsc. Trzeba jednak pamiętać, że właściciele niesamorządowych przedszkoli publicznych zadeklarowali możliwość utworzenia od września jeszcze dodatkowych ponad 280 miejsc – w miarę liczby chętnych.
Warto podkreślić, że w stosunku do września ubiegłego roku powstało dodatkowo 941 miejsc w niesamorządowych publicznych przedszkolach. Łącznie do placówek niesamorządowych publicznych, czyli działających na takich samych zasadach odpłatności jak przedszkola samorządowe, uczęszcza 5613 dzieci.
W rekrutacji elektronicznej uczestniczyły zarówno przedszkola samorządowe, jak i niesamorządowe. Struktura wiekowa 17 768 dzieci zakwalifikowanych w systemie Formico do przedszkoli i kontynuujących wychowanie przedszkolne kształtuje się następująco:
Liczby te nie obejmują nowo rekrutowanych dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów integracyjnych i specjalnych, dla których rekrutacja prowadzona jest na zasadach odrębnych.
Najwięcej podań (pierwszego priorytetu) na jedno miejsce złożono w Przedszkolu nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice) – 1,77. W Przedszkolu nr 145 (ul. Poronińska 7, Dzielnica X Swoszowice) liczba ta wyniosła 1,52, a w Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,46.
Przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych dzieci to: Przedszkole nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice), Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Dzielnica XIII Podgórze) oraz Przedszkole nr 135 (ul. J. Stępnia 1, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim).
Kolejne etapy naboru to podpisywanie przez rodziców umów z dyrektorami przedszkoli oraz rekrutacja uzupełniająca.
Liczba dzieci w wieku przedszkolnym urodzonych w Krakowie zwiększyła się w porównaniu z zeszłym rokiem o blisko 600 i w podziale na roczniki wygląda to następująco (dane GUS):
Wyższa dotacja, więcej miejsc w przedszkolach
Warto pamiętać, że rodzice mogą skorzystać także z oferty niesamorządowych publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz punktów przedszkolnych dotowanych przez Gminę Miejską Kraków. Ponadto ciekawą ofertę codziennych zajęć przedpołudniowych dla dzieci w wieku 3–4 lat posiadają młodzieżowe domy kultury.
Regulacje sprzyjające zapewnieniu wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym miejsc w przedszkolach, w szczególności publicznych, zawiera Uchwała Nr XCIII/2434/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 24 stycznia 2018 r. "w sprawie wyrażenia zgody na otrzymywanie przez publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddział przedszkolny o raz inne formy wychowania przedszkolnego prowadzone na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków, dotacji w wysokości wyższej niż określona w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych". Uchwała zwiększa wskaźnik procentowy niezbędny do naliczenia dotacji dla publicznych przedszkoli niesamorządowych, w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2018 r., ze 100% do 115%, a od 1 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. do 120%. Aktualnie, tj. w kwietniu 2018 r., miesięczna stawka dotacji na dziecko w niesamorządowym przedszkolu publicznym wynosi 1024,88 zł. Powyższe zmiany mają zachęcić osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków do zakładania publicznych przedszkoli, w tym przechodzenia od prowadzenia publicznej lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego (punktu przedszkolnego) lub przedszkola niepublicznego do prowadzenia przedszkola publicznego, a tym samym powinny skutkować wzrostem liczby miejsc w publicznych przedszkolach niesamorządowych.
Aktualnie dotowanych jest 75 niesamorządowych przedszkoli publicznych, do których uczęszcza 5613 dzieci. Od stycznia 2019 r. funkcjonować będą kolejne dwa takie przedszkola, które obejmą opieką, wychowaniem i kształceniem około 120 dzieci. W niesamorządowych przedszkolach publicznych obowiązują te same zasady odpłatności co w przedszkolach samorządowych, tj. opłata za każdą godzinę ponad bezpłatne 5 godzin nie przekracza 1 zł. Właściciele niesamorządowych przedszkoli publicznych zadeklarowali, że w miarę zainteresowania są w stanie utworzyć od września jeszcze ponad 280 dodatkowych miejsc.
26 kwietnia ogłoszono także wyniki postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych krakowskich samorządowych szkół podstawowych na rok szkolny 2018/2019. Do wskazanych we wnioskach szkół podstawowych zakwalifikowano 5643 dzieci. Oferta szkół obejmowała 6237 miejsc.
Liczby te nie obejmują miejsc dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach integracyjnych i specjalnych, dla których rekrutacja prowadzona jest na odrębnych zasadach.
W elektronicznym systemie rekrutacyjnym zostało zarejestrowanych 5695 dzieci – w tym
2733 dziewczynek i 2962 chłopców (w ubiegłym roku zarejestrowano 5066 dzieci). Na sumę 5643 dzieci zakwalifikowanych składa się:
Najwięcej podań złożono do Szkoły Podstawowej nr 2 na ul. Strzelców 5a (156 podań).
Warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły, do której zostało zakwalifikowane w wyniku rekrutacji jest potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia złożonego w terminie od 27 kwietnia do 15 maja w tej szkole.
Kandydaci, którzy nie wzięli udziału w marcowej rekrutacji, mogą zostać zgłoszeni w rekrutacji uzupełniającej. W dniach 17–24 maja przyjmowane będą wnioski w ramach rekrutacji uzupełniającej w szkołach dysponujących wolnymi miejscami. Rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest w tradycyjnej (nieelektronicznej) formie.
Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w szkołach uczestniczących w rekrutacji. Rodzice, którzy na karcie zapisu podali adres e-mail, otrzymali także wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedną szkołę, uzyskają informację o wynikach rekrutacji w szkole wskazanej przez nich jako pierwszej. Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej http://krakow.elemento.pl 16 maja o godz. 12.00, tj. po zakończeniu etapu potwierdzania woli przyjęcia przez rodziców dzieci zakwalifikowanych.