W tym roku majowy weekend można rozciągnąć na cały tydzień. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza miłośników tańca na Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer”, a dodatkowo na zakończenie weekendu, w niedzielę, 6 maja na „Koncert dla Wojtka Bellona”.
„Spacer” to cykliczny festiwal, odbywający się od 2012 roku w długi weekend majowy. W jego ramach prezentowane są różne formy tańca współczesnego, ze szczególną preferencją jego teatralnych form, poszerzonych o elementy improwizacyjne. Festiwal skierowany jest do entuzjastów, teoretyków i praktyków tańca, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności. Ten festiwal to także spektakle, warsztaty dla tancerzy i wydarzenia towarzyszące. W programie znalazły się spektakle gościnne, prezentowane w ramach Polskiej Sieci Tańca – na scenie wystąpią Lubelski Teatr Tańca, Teatr ROZBARK, Paweł Sakowicz oraz Renata Piotrowska-Auffret. Będzie spektakl dyplomowy Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
A dodatkowo dwie krakowskie premiery „Dobre wychowanie” – Grupy Wokół Centrum, w choreografii Agaty Moląg oraz „Hold on”, projekt Marty Wołowiec i Marcina Janusa. Gościem Festiwalu będzie KrakowImprovisersOrchestra.
Festiwalowi „Spacer” towarzyszyć będą warsztaty taneczne adresowane do tancerzy, osób początkujących oraz dzieci i rodziców.
W niedzielę 6 maja, o godz. 18.00 w koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina, Wojtkowi Bellonowi, udział wezmą: Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z Zespołem Galicja, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Ryszard Styła, Spectrum Session, Marcin Skrzypczak, a także Wołosatki – harcerski zespół wokalno-instrumentalny i Ryszard Pomorski. Wieczór poprowadzi znany słuchaczom programu radiowej Trójki „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem.
Wojtek Bellon – zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę. Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 r. na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 r. Bardzo zróżnicowana tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć poruszający motyw, liryczny tekst poruszający serce. W utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta. „Między nami”, „Kołysanki dla Joanny” – to z kolei przykłady bardzo osobistych tekstów o miłości.
Więcej informacji na stronie: www.nck.krakow.pl.