górne tło

Za nami XV edycja Nocy Muzeów

Zakończyła się piętnasta edycja Nocy Muzeów. W wydarzeniu wzięły udział 24 muzea wraz z 50 oddziałami. Inauguracja wydarzenia odbyła się w piątek, 18 maja, o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym.

– W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów odnotowano 117000 odwiedzin. Ten rok jest dla nas szczególny, a to wszystko za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Krakowskie muzea przygotowały wiele atrakcji i wystaw. Zachęcam do odwiedzenia wystaw w MOCAK-u oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie zorganizowano spacer po nowohuckich fortach. Krakowskie Noce to też dwie nowości – po raz pierwszy swoje zbiory zaprezentuje Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza – mówił Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

noc muzeów 2018

Podczas Nocy udostępnione były wystawy stałe, zmienne oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowali także specjalne atrakcje, m.in.: koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

W programie nie zabrakło nowości. Była możliwość zwiedzenia dwóch nowych Oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza – z wystawami: stałą „Miasto pod kopcem Kraka” i czasową „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”.


Wśród licznych atrakcji wyróżnić można było: pokaz obrazu Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”, wystawy czasowe: „Teraz komiks!”, „Wyspiański”, „Sytuacja się zmieniła” w Muzeum Narodowym. Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie zaprasza na „Nowe światy odzyskanych wolności” – projekcje fragmentów przedstawień Starego Teatru: Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni”, Jerzy Jarocki „Matka”, „Trzeci akt wg Szewców”, Jerzy Grzegorzewski „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, Krystian Lupa „Lunatycy”, Maciej Wojtyszko „Miłość na Krymie”, Jan Klata „Wesele hrabiego Orgaza”.

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w tym roku zapraszało do budynku dawnej strzelnicy garnizonowej przy ul. Królowej Jadwigi 220. Przygotowane atrakcje to m.in. zajęcia edukacyjne, pokazy związane z technikami fotograficznymi, optyką, światłem i barwą: rysowanie przy użyciu camery lucidy oraz camery obscura, sprawdzanie spektrum światła przy różnych źródłach światła, pokazy działania lustra magicznego, zabawy z próbą odgadywania koloru przy różnobarwnym świetle i wiele innych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy Nocy zobaczyli „Wybuchy zimne i gorące” i „Pomiary krzykaczy” w Ogrodzie Doświadczeń. A Muzeum PRL-u zaprezentowało wystawy „Huta stanęła” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

 

W Noc Muzeów, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, muzea przygotowały też projektów tematycznych, m.in. w Muzeum Armii Krajowej można było zobaczyć wystawę „Piękna Niepodległa”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty przygotował objazd autobusowy po fortach „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania niepodległości”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zapraszało na wystawę „Ojczyzna w sztuce”, Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zorganizowało wystawy „O wolność i niepodległość” oraz „Ojcowie niepodległości”, a Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 1/2 w Swoszowicach – wystawę „Nasza ojcowizna – 100 lat niepodległości”.

Dodatkowo odbył się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum utracone 2018”, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury.

Krakowskie Noce to cykl wydarzeń, który łączy ideę dzielenia się tym, co najbardziej inspirujące: sztuką, muzyką i kulturą. Symbolem, który jest na tyle pojemny, by zawrzeć w sobie wszystkie wydarzenia i kojarzyć się zarazem z nocą oraz tajemniczą atmosferą Krakowa, stał się księżyc i jego fazy. Każdej z Nocy przypisana została więc inna faza księżyca. Księżyc jako symbol jest na tyle plastyczny, że dzięki ciekawemu, typograficznemu zabiegowi, uzyskano efekt, w którym także litery logotypu nawiązują do poszczególnych faz. To sprawiło, że wszystkie elementy są ze sobą powiązane, tworząc spójny i rozpoznawalny przekaz.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Program Nocy Muzeów [pdf]

aktualny plakat noc muzeów 2018