Wszyscy już pewnie wrócili z majówki i czekają na wiele wrażeń w ten weekend w Krakowie. Nie zawiodą się – będzie się działo! Premiera teatralna w Barakah, najsłynniejsze polskie piosenki w ICE, festiwale – choćby ten o kulturze rumuńskiej. Jeszcze więcej pomysłów na spędzenie weekendu znajdziecie poniżej – w kulturalnym rozkładzie jazdy!
Zaczynamy od premierowego spektaklu w Teatrze Barakah. „Teresa” to opowieść o kobietach Kościoła katolickiego, o fanatyzmie, sterowaniu i nacisku oraz sile sugestii i potędze wiary jako niezawodnych narzędziach kontroli. Osią tekstu są biografie trzech Teres, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Teresy z Kalkuty oraz Teresy Neumann, kontrowersyjnej niemieckiej mistyczki. W spektaklu ważna będzie też muzyka – połączą się tam stylistyki energetycznego digital hardcore/industrial electro z wykonywaną na żywo przez śpiewaków muzyką sakralną z epoki średniowiecza. Brzmi jak teatralny eksperyment z najwyższej półki! Pokaz odbył się w sobotę, ale to dopiero początek – śledźcie uważnie repertuar, niebawem znów się tam pojawi.
W Bagateli w weekend emocje gwarantowane! Obejrzymy tam spektakl muzyczny „Pitawal – kryminalne historie Krakowa w piosenkach". Twórcy udowodnią, że spacer po kryminalnym Krakowie obfituje nie tylko w przerażające treści. To również zbiór chwytliwych melodii oraz intrygujących wokalnie etiud. Recital z dreszczykiem, w którym każdy krakus znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że na koniec ujawniona zostanie tożsamość najgroźniejszego pod Wawelem seryjnego mordercy... Nie przegapcie tego wydarzenia w Bagateli: niedziela o godz. 17.00 – na Scenie na ul. Sarego 7.
Festiwal Kultury Rumuńskiej gości w Krakowie już po raz jedenasty i potrwa do dziś. W programie: teatr, literatura, sztuki wizualne, film, historia, warsztaty języka rumuńskiego. Wczoraj odbył się wernisaż wystawy „Architektura i Monarchia w Rumunii” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Szczegóły tutaj, polecamy!
Jeszcze raz zaglądamy do MCK. Tym razem na nową wystawę „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”. Stambuł, nazywany niegdyś po prostu Miastem, to jedna z najbardziej niezwykłych metropolii na świecie. Od zawsze fascynował podróżników i artystów, a później pisarzy i fotografów, którzy uwieczniali go w dziennikach i powieściach, na szkicach, obrazach i kliszach. Na krakowskiej wystawie, która swój wernisaż miała w środę 8 maja, możemy zobaczyć archiwalne fotografie, pocztówki i plakaty. Prezentowane będą prace czołowych stambulskich fotografów, takich jak James Robertson. Będzie to nostalgiczny portret Stambułu na przełomie XIX i XX wieku. Warto zobaczyć!
Najpiękniejsze polskie piosenki będą rozbrzmiewać w Centrum Kongresowym ICE dzisiaj o godz. 18.00. Usłyszymy tam utwory m.in. z repertuaru Anny Jantar, Ewy Demarczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Fogga, Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty i Zbigniewa Wodeckiego. Najlepszy zestaw. A kto je wykona? Między innymi niezastąpiony Jacek Wójcicki oraz wielu innych solistów w towarzystwie Orkiestry Obligato. Nie przegapcie tego wydarzenia!
Weekendowy nastrój możemy nieco przedłużyć i jutro pójść na spektakl do Teatru Mumerus. Obejrzymy tam spektakl „Tajemnik”. Światem tytułowego „Tajemnika” rządzi jakieś licho. Takie, co potrafi narobić hałasu, przyjść na kolację i wszystkim łyżki z rąk powytrącać, a co było nagotowane do zjedzenia – pożreć. A potem spragnione wyssać ze wszystkich krew. W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Klechd polskich" Bolesława Leśmiana. Będzie więc i trochę poetycko, i troszkę groźnie. Początek spektaklu o godz. 19.00.
Lato to czas teatrów ulicznych! Obejrzycie choćby plenerowe spektakle na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Artystyczna podróż rozpoczęła się w piątek spektaklem „Baśń dagestańska”, który miał swoją premierę na kaukaskim festiwalu SLOT Kavkaz. W sobotę Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop wystąpił z widowiskiem „Serce Don Juana”. Spektakle przy Galerii Krakowskiej organizowane są we współpracy z Teatrem KTO. Spektakle rozpoczynać się będą o godz. 16.00, a prezentować się będą kolejno młodzież grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę i szczudlarze ze Sceny Kalejdoskop. Polecamy!