Miasto Kraków przygotowuje propozycję nowej sieci szkół, która ma zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r. Do przyjęcia nowej siatki samorząd obligują przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego. To, czy i jak zmieni się w przyszłym roku sieć w naszym mieście, zależy od wyników konsultacji społecznych, które właśnie się rozpoczęły.
Od 7 do 31 maja mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać uwagi na temat funkcjonowania aktualnej sieci szkół, obowiązującej od 1 września 2017 r., oraz proponować rozwiązania do przygotowywanej na przyszły rok siatki. Dlaczego?
Przypomnijmy, że w związku z wprowadzaną od 2017 r. reformą edukacji, polegającą m.in. na wygaszaniu gimnazjów oraz wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych z 6 do 8 lat, konieczna była zmiana sieci szkolnej. Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę – Prawo oświatowe najpierw uchwalona została sieć szkół podstawowych na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Przed rozpoczęciem prac nad nową siecią szkół podstawowych, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r., miasto Kraków ogłosiło konsultacje społeczne, by zapoznać się z opiniami i postulatami mieszkańców. Chodzi o to, by projektowane rozwiązania jak najlepiej odpowiadały na oczekiwania społeczne.
Propozycja miasta, które podlega konsultacjom, została przedstawiona w załączniku nr 3 do Uchwały NR LXIV/1408/17 Rady Miasta Krakowa z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. Określono tam projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków oraz granice obwodów tych szkół od dnia 1 września 2019 r. Konsultacjom podlegają m.in. takie kwestie, jak: liczba szkół podstawowych, ich lokalizacje oraz granice obwodów.
We wrześniu minie rok, od kiedy szkoły podstawowe w Krakowie funkcjonują w strukturze wypracowanej podczas poprzedniej tury konsultacji. W tym okresie Urząd Miasta przyglądał się, jak w praktyce sprawdzają się przyjęte rozwiązania, oraz zbierał uwagi dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Przedstawiono wiele propozycji mających na celu podniesienie komfortu nauki i pracy w szkołach. Uruchomienie kolejnej tury konsultacji ma dać wszystkim zainteresowanym możliwość wypowiedzenia się w tym ważnym temacie.
Ponadto wnioski i uwagi dotyczące projektu sieci szkół podstawowych od 1 września 2019 r. można cały czas dostarczać do Wydziału Edukacji UMK, pamiętając o nieprzekraczalnym terminie 31 maja, pocztą lub osobiście na adres: Wydział Edukacji, ul. Michała Stachowicza 18, 30-103 Kraków, lub elektronicznie na adres e-mail: dialoguj@um.krakow.pl.