Codziennie wiele osób słyszy diagnozę, która przewraca ich życie do góry nogami – białaczka. Aby zwalczyć chorobę, muszą zmagać się z chemioterapią, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Wielu z tych chorych zostaje zakwalifikowanych do przeszczepu. Aby powrócić do zdrowia, potrzebują pomocy od niespokrewnionego dawcy. Wesprzyj akcję pod hasłem „Dajże szpik”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 25-27 maja i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Ciebie to nic nie kosztuje, a możesz uratować komuś życie.
Kuba i Michał – co ich łączy? Kraków, pasja, jedna diagnoza… ostra białaczka.
Kuba Kwasiborski ma 31 lat, w szpitalnej sali czeka na powrót do aktywnego życia – pracy programisty i sportowych pasji. Chce spełnić swoje marzenie i nauczyć wspinaczki swojego ukochanego siostrzeńca, Karolka.
Michał Radziejowski ma 22 lata, studiuje Informatykę Stosowaną na AGH. Rozwija swoje pasje, spełnia marzenia, dąży do wyznaczonego celu. Tak było jeszcze niedawno. Na kilka dni przed Wielkanocą Michał trafił do szpitala, w którym przebywa do dziś.
Teraz Michał i Kuba mają nowy cel – wygrać z chorobą. Kuba znalazł „bliźniaka genetycznego”, ale Michał nadal go potrzebuje. Twoja decyzja może uratować życie pacjentom takim, jak Michał i Kuba. Zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1 do 20 000 lub nawet do kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.
Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja do bazy dawców szpiku zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dkms.pl oraz na Facebooku.
Ulotka programu DKMS Polska [PDF]