W dniach od 7 do 9 czerwca nad Aeroklubem Krakowskim zaroi się od dronów. Po raz pierwszy do jednej misji we wspólnej przestrzeni U-Space ruszą jednocześnie konkurencyjne zespoły. Czyj dron uratuje ludzi odciętych od świata po powodzi i dowiezie im potrzebne lekarstwa? Czy zadziałają systemy antykolizyjne, które zespoły stworzyły w oparciu o transpondery TR1 szczecińskiej firmy Aerobits i urządzenia WiFi warszawskiego startupu uspace.aero?
Ponadto drony poszczególnych zespołów ruszą na inspekcje dwóch odcinków linii średniego napięcia 15-20 kV i ocenią szkody wyrządzone przez huragan.
Całość zwieńczy w sobotę Olimpiada Droneradar, podczas której każdy dronowiec będzie mógł się sprawdzić w konkurencjach Citius, Altius, Fortius.
Droniada umożliwi przedstawicielom instytucji publicznych oraz przedsiębiorcom nabrać zaufania do koncepcji U-Space, sprawdzając przy tym kompetencje młodej kadry inżynierskiej, zaś głównym interesariuszom Programu Żwirko i Wigura (jak m.in. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Środowiska, MSWIA, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Nadzoru Technicznego, Transportowy Nadzór Techniczny, NCBR, PFR, Jastrzębska Spółka Węglowa) przetestować w praktyce wyłaniające się koncepty legislacyjno-infrastrukturalne. To także sprawdzian możliwości wykorzystania dronów w działaniach straży pożarnej dzięki współpracy z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej – PIB oraz Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie.
Urban-space (U-space) to infrastruktura dla bezzałogowych statków powietrznych (BSP), która ma w przyszłości umożliwiać bezkolizyjne, zintegrowane operacje z użyciem dronów w przestrzeni powietrznej o charakterze komercyjnym, gospodarczym oraz państwowym.
Program Żwirko i Wigura to jeden z programów flagowych realizujących Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i mający na celu długofalowy wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Program ten zakłada stymulowanie rozwoju zintegrowanych systemów zarządczych pozyskujących dane z bezzałogowych statków powietrznych – usługi oparte na wykorzystaniu dronów, a w perspektywie najbliższych 2-3 lat koncentrację działań na stworzeniu U-space - środowiska niezbędnego dla rozwoju rynku produktów i usług z zastosowaniem dronów/BSP.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Więcej informacji na stronie Droniady.