górne tło

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2018!

Zieleń, sport, zdrowie i kultura – projekty o takim charakterze zwyciężyły w V edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Tak jak w pierwszym i drugim roku BO popularne były siłownie pod chmurką, tak teraz coraz większym zainteresowaniem cieszy się kino pod gołym niebem. Tegoroczna lista do głosowania obejmowała 430 projektów: 123 ogólnomiejskie i 307 dzielnicowych. Odnotowano wyższą frekwencję, a także wyraźny spadek liczby nieważnych głosów. Łącznie, elektronicznie i tradycyjnie, w głosowaniu wzięło udział ponad 34 tysiące mieszkańców.

We wtorek, 10 lipca podczas konferencji prasowej podsumowano głosowanie na Budżet Obywatelski Krakowa 2018 oraz ogłoszono listy rankingowe projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych wraz z liczbą punktów, które otrzymały w głosowaniu.

 

W tabelach na zielono zaznaczono projekty, które wejdą do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego:

Lista projektów dzielnicowych [pdf]

Lista projektów ogólnomiejskich [pdf]

 

Uwaga! Zgodnie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego Krakowa na 2018 rok, ostateczne listy zadań do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 31 lipca – po podpisaniu zarządzenia przez prezydenta Krakowa oraz po podjęciu uchwał przez wszystkie rady dzielnic.

 

 

– Szczególnie cieszy spadająca liczba nieważnych głosów, która jest najmniejsza od 2016 r. Świadczy to o tym, że informacja o głosowaniu dociera do coraz większego grona osób i jest traktowana z roku na rok z większą uwagą – powiedział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig. Zauważył, że spory odsetek głosujących wybrał metodę tradycyjną, co potwierdza trafność decyzji o przywróceniu głosowania papierowego (obok elektronicznego). Według wiceprezydenta Krakowa, świetnym rozwiązaniem okazały się mobilne punkty do głosowania, m.in. ten zlokalizowany na rondzie Mogilskim, oraz zaangażowanie dużej grupy tzw. ambasadorów BO.

W tym roku głosować mógł każdy mieszkaniec Krakowa (nie ma obowiązku meldunku), który w dniu oddania głosu ukończył 16 lat. Dotyczyło to także cudzoziemców mieszkających w Krakowie, którzy nie posiadają numeru PESEL. Wystarczyło, że przy zakładaniu konta na platformie budzet.krakow.pl podali dodatkowo swoją datę urodzenia oraz płeć, ponieważ na tej podstawie generowany był kod identyfikacyjny, który umożliwił im głosowanie. Aby zachęcić obcokrajowców do udziału, miasto przygotowało materiały informacyjne w wersjach wielojęzycznych: po angielsku, niemiecku, ukraińsku i rosyjsku. Podobnie jak w ubiegłym roku, głosy można było oddawać tradycyjnie, czyli na papierowej karcie do głosowania, oraz przez internet na platformie budzet.krakow.pl.

Najbardziej aktywni w głosowaniu okazali się mieszkańcy dzielnic: Podgórze, Dębniki, Nowa Huta i Prądnik Biały.

Statystyki głosowania w 2018 r.:

Dane porównawcze za lata 2014–2018:

Dane porównawcze

Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!” (14 142 punktów), drugie miejsce zajęła „Tężnia solankowa” (z liczbą 8153 głosów). Na trzecim miejscu znalazł się projekt „Czyżby zapomniano o Zalewie Nowohuckim… i Nowej Hucie?” (6068 głosów). Na czwartej i piątej pozycji uplasowały się odpowiednio „Bezpieczny ratownik – Bezpieczny Krakowianin” oraz „Kąpielisko nad Bagrami Wielkimi – plaża i toalety” (oba powyżej 5000 głosów). Na listę do realizacji wejdą jeszcze „Łączymy Parki Krakowa”, „Ekologicznie przeciw komarom!” oraz „Biblioteka Gier Planszowych”.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego Krakowa na 2018 rok ostateczne listy zadań do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 31 lipca – po podpisaniu zarządzenia przez prezydenta Krakowa oraz po podjęciu uchwał przez wszystkie rady dzielnic.

W dzielnicach preferencje mieszkańców układały się różnie – najczęściej wybierane były zieleń, sport, zdrowie i kultura. W 12 dzielnicach mieszkańcy wybrali do realizacji dobrze znany już projekt „Mali Ratownicy”, ale uwidoczniły się także nowe tendencje. Wielu krakowianom spodobał się pomysł wspólnego oglądania filmów w plenerze, po który coraz częściej sięgają różne instytucje (np. muzea organizują takie pokazy na swoich tarasach), i zapragnęli mieć takie imprezy także u siebie – w przyszłym roku zorganizują je 4 dzielnice. Co ciekawe, jedyną dzielnicą, w której zrealizowane zostaną wszystkie dopuszczone do głosowania projekty, a było ich 7, jest dzielnica II Grzegórzki – wszystkie zadania zmieściły się w limicie finansowym ustalonym przez tę dzielnicę. Wśród nich jest m.in. 2. edycja projektu „Milonga na Mogilskim”.

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

 

Wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018