W związku z przedstawionym projektem rządowego osiedla na Klinach, które zakłada budowę ponad tysiąca mieszkań na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus i deklaracjami inwestora o współpracy z samorządem w celu zapewnienia osiedlu właściwej obsługi komunikacyjnej, władze Krakowa podtrzymują swoje stanowisko, iż każdy inwestor w Krakowie jest traktowany na równych zasadach, w związku z czym powinien także w swoich planach uwzględnić budowę układu komunikacyjnego obsługującego osiedle.
Jednocześnie troszcząc się o zapewnienie mieszkańcom nowego osiedla odpowiedniej infrastruktury społecznej, władze Krakowa wyrażają nadzieję na sfinansowanie w całości przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości niezbędnych inwestycji jak przedszkole, szkoła czy boisko. Takie oczekiwanie wydaje się zasadne, skoro jest to inwestycja niekomercyjna pod patronatem Państwa.
Ponadto, w związku z wynikami konkursu ogłoszonego w piątek przez BGK Nieruchomości przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na projekt rządowego osiedla „Spacerowa” na Klinach i zwycięstwem pracowni architektonicznej, współpracującej przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby, a także zważywszy na fakt, iż to właśnie Elżbieta Koterba aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji i jej skutków dla Krakowa oraz mieszkańców dzielnicy X, prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
Prezydent nie ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów. Jednocześnie prezydent zapowiada, iż od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem.
Monika Chylaszek
Rzecznik Prezydenta Miasta