górne tło

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

Już nie ma wątpliwości - jesień zawitała do Krakowa. Nie jest to jednak powód do zakopywania się pod ciepły kocyk na cały weekend - w końcu propozycji kulturalnych jest teraz coraz więcej! Polecamy Wam artystów prosto z Japonii w Teatrze Ludowym, rozpoczynający się w niedzielę Grechuta Festival Krakow, a także festiwal Kino Dzieci pod Baranami! A to dopiero początek, szczegóły w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy.

Rozpoczynamy od koncertu z okazji niezwykłego jubileuszu. Swoje trzydzieste piąte urodziny obchodzić będzie Nowohuckie Centrum Kultury! I dlatego w niedzielę o godz. 18 Scenie NCK wystąpi chyba jeden z najbardziej krakowskich duetów - Maja i Andrzej Sikorowscy! Usłyszymy znane i lubiane piosenki z dawnych lat i nowe utwory – będzie poetycko, lirycznie i nastrojowo, czyli tak jak najbardziej lubi szanowny jubilat w średnim wieku. Polecamy i przy okazji składamy najlepsze życzenia NCK!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jubileuszowy koncert w NCK. Chcecie je zdobyć? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jakiemu znanemu zespołowi przewodzi Andrzej Sikorowski? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 września do godz. 14 w tytule maila wpisując URODZINY NCK. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Jeszcze do soboty potrwa festiwal KultURO promujący profilaktykę urologiczną. Jednak impreza ta to nie tylko wiedza medyczna, ale też wydarzenie muzyczne! Na zakończenie festiwalu, w sobotę o godz. 16 w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się koncert „EndoPower i Przyjaciele”. Kto wystąpi na scenie? Znany z Formacji Nieżywych Schabuff Olek Klepacz, tym razem we wspólnym projekcie z OZD; legenda polskiego jazzu – Janusz Grzywacz, z towarzyszeniem Bernarda Maselego czy aktorska formacja - Kurtyna Siemiradzkiego. A gospodarzem będzie rockowa grupa EndoPower, który tworzą m.in. trzej profesorowie urologii. Zapraszamy!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na finałowy koncert festiwalu KultURO! Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Moja ulubiona jesienna muzyka to? Jesteśmy ciekawi waszego uzasadnienia! Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 września do godz. 14 w tytule maila wpisując FESTIWAL KULTURO. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

W swoje progi zaprasza również Teatr Mumerus. Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w najbliższy poniedziałek o godz. 18 możemy zobaczyć już po raz ostatni w tym sezonie “Historyję barzo cudną”! Jak sami piszą, jest to “rzecz o zmaganiu się z językiem i przestrzenią, determinującymi zarówno człowieka, jak i aktora, ale też wykreowaną na tę chwilę postać sceniczną. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią.” My jesteśmy ciekawi i polecamy!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na spektakl “Historyja barzo cudna” Teatru Mumerus w poniedziałek, 1 października. Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Kiedy i gdzie spektakl “Historyja barzo cudna” miał swoją premierę? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 września do godz. 14 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Również w poniedziałek, 1 października zapraszamy na niezwykłe wydarzenie muzyczne z cyklu “Gwiazdy z Sinfoniettą”. Legendarne siostry-pianistki Katia i Marielle Labèque wystąpią po raz pierwszy w Krakowie. Wirtuozkom grającym na dwa fortepiany towarzyszyć będzie na scenie ICE Kraków Sinfonietta Cracovia prowadzona przez Jurka Dybała. Siostry Labèque ‒ jedne z największych gwiazd międzynarodowej pianistyki ‒ zadebiutują na krakowskiej scenie wykonując kompozycje najwybitniejszych francuskich kompozytorów ‒ m.in. Ravela, Poulenca i Debussy’ego. Koncert rozpocznie się o godz. 19

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na koncert sióstr Katii i Marielle Labèque wraz z Sinfoniettą Cracovią w ICE w poniedziałek, 1 października.  Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Jakie jest Wasze ulubione muzyczne rodzeństwo i dlaczego? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 28 września do godz. 14 w tytule maila wpisując SINFONIETTA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w niedzielę rozpocznie się Grechuta Festival Kraków 2018! A rozpocznie się z przytupem, bo od gali w Centrum Kongresowym ICE. Wystąpi tam pięć wspaniałych wokalistek: Dorota Miśkiewicz, Olga Szomańska, Magda Steczkowska, Matylda Damięcka oraz Ramona Rey. Wykonają one utwory z płyty "Dziesięć ważnych słów" oraz wybrane spośród "Złotych przebojów MG". Każda z pań zaśpiewa także piosenkę z własnego repertuaru. Usłyszymy też piosenkarki z zespołu Krakowiacy, które zinterpretują jeden utwór Marka Grechuty. Piękny, muzycznie kobiecy wieczór się nam zapowiada! Początek gali o godz. 20, a sam festiwal poświęcony twórczości Marka Grechuty potrwa jeszcze do 7 października.

Jeszcze do soboty trwa Festiwal Filmowy KINO DZIECI w Kinie pod Baranami. Tegoroczna edycja upływa pod hasłem “Ku nowej przygodzie”. Co najmłodsi zobaczą na ekranie? W piątek o godz. 11 poznamy nieśmiałego Jovana, który w snach dokonuje wspaniałych czynów, ale na jawie jego życie jest dużo trudniejsze. Wszystko się zmienia kiedy w jego klasie pojawia się zadziorna Milica, dzięki której chłopiec może zostać prawdziwym “Łowcą czarownic”. Z kolei w sobotę podczas seansu japońskiej animacji “Mirai” poznamy małego Kuna. Rozpieszczonego chłopca czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawiła się młodsza siostrzyczka, na której koncentruje się teraz uwaga rodziców. Zazdrosny Kun odkrywa tajemniczy ogród, który przenosi go w czasie. Sobotni seans również o godz. 11.

W piątek i sobotę zapraszamy do Teatru Ludowego, gdzie wystąpi grupa teatralna Konoshitayami z Kioto. Na nowohuckiej scenie pokażą spektakl "Małżeństwo - japońska para, rosyjska para", a przedstawieniu będą towarzyszyły atrakcje przygotowane przez Muzeum Sztuki i Techniki  Japońskiej Manggha. Spektakl (oczywiście z polskimi napisami) składa się z dwóch jednoaktówek: „Papierowa kula” Kunio Kishidy oraz „Niedźwiedź” Antoniego Czechowa. Obie przywołują znane pod każdą szerokością geograficzna problemy relacji damsko męskich i małżeńskich. A przed spektaklem wspólne parzenie herbaty czy możliwość przebrania się w tradycyjne japońskie stroje. Atrakcje od godz. 18, a spektakl o godz. 19!

Już w piątek kolejny koncert z cyklu Solvay Nocą. W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay będziecie mogli posłuchać grupy Sonbird oraz artysty ukrywającego się pod pseudonimem runforrest. Sonbird to czwórka przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku trafnie potrafią opowiadać o emocjach i przekładać je na muzykę. Ich dotychczasowy dorobek sprowadza się do szybko zapracowanej opinii świetnego zespołu koncertowego. Cała tajemnica polega na zgrabnych, indierockowych piosenkach, które wpadają w ucho! Z kolei runforrest pojawił się znikąd. Pisze własne piosenki, a jakość i dojrzałość jego poezji są bardzo dobrze ugruntowane jak na tak młody wiek. Podobnie z jego śpiewem i panowaniem nad głosem. Będzie zatem lirycznie i melancholijnie. Początek o godz. 20!

Jeśli nie boicie się zimna, to zapraszamy was na ostatnie w tym roku Kino letnie w MNK! Na zakończenie lata (albo początek jesieni) w Pawilonie Czapskiego obejrzymy dokument “Bracia Lumière”. To porywająca historia narodzin kina, opowiedziana z pasją i humorem przez Thierry’ego Frémaux, dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Unikatowe spojrzenie na Francję i na świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dzisiejszemu kinu. Coś dla wytrawnych kinomanów! Początek o godz. 20, a kwadrans wcześniej wstęp Barbary Szczekały.

Na koniec coś dla fanów dobrej literatury. W najbliższy piątek Fundacja Wisławy Szymborskiej rozda poezję krakowianom! W sieni Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej wystawione zostaną darmowe egzemplarze tomów poetyckich, które znalazły się na shortliście do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2018r. Każdy może przyjść i zabrać jeden wybrany tom za darmo. Jeśli postanowicie zrobić zdjęcie swojej poetyckiej zdobyczy i umieścić w mediach społecznościowych, oznaczcie ją hasztagiem #nagrodaszymborskiej – niech inni dowiedzą się, że czytacie dobrą poezję! Początek akcji o godz. 10.