Jesienne, często chłodne już wieczory zachęcają do poszukiwania miejsc, w których dominuje wyjątkowo ciepła atmosfera. Kawiarniane spotkania literackie albo puby z jazzowymi koncertami w tle to zawsze dobry pomysł, żeby się zrelaksować po ciężkim tygodniu w pracy. Ponadto w tym tygodniu miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na krakowskich uczelniach. Wszystkim studentom życzymy sprzyjających warunków do rozwoju intelektualnego, a jednocześnie w myśl pradawnej sentencji „utile dulci miscere” zachęcamy do eksploracji kulturalnego Krakowa.
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera nowy, 74. sezon artystyczny. Podczas koncertów inauguracyjnych – w najbliższy piątek, 5 października, o godz. 19.30 i w sobotę, 6 października, o godz. 18.00, w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej – Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe.
Koncerty otwierające nowy sezon zbiegają się ze 125. rocznicą śmierci Piotra Czajkowskiego, stąd w programie znalazło się jedno z najbardziej znanych dzieł rosyjskiego kompozytora – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23, które krakowskiej publiczności zaprezentuje wybitny pianista Nikolai Demidenko.
Kino Pod Baranami zaprasza na kolejną odsłonę Manhattan Short Film Festival 2018 - unikalne święto filmu krótkometrażowego. W niedzielę, 7 października, o godz. 18.45, uczestnicy krakowskiego pokazu zobaczą dziewięć filmów zakwalifikowanych do finału, spośród których - wraz z widzami na całym świecie - wybiorą ten najlepszy.
Manhattan Short Film Festival jest jedynym festiwalem na świecie, który odbywa się jednocześnie w ponad 300 kinach, na sześciu kontynentach, gromadząc setki tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. W tym roku spośród 1565 nadesłanych prac z 73 krajów do konkursu zakwalifikowano 9 tytułów.
Więcej informacji o festiwalu na stronie www.manhattanshort.com
Trwa Grechuta Festival Kraków 2018! W piątek, 5 października, o godz. 18.00 Centrum Kultury Podgórza zaprasza na finał konkursu wiedzy o życiu i twórczości Marka Grechuty. W sobotę Teatr Prasaka 52, o godz. 19.00, w ramach festiwalu zaprasza na Krajową Scenę Komedii dell’Arte, gdzie będzie można zobaczyć spektakl „Pan i sługa”. W niedzielę natomiast o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty korowód wokół Rynku Głównego, który poprowadzi poprowadzi Orkiestra Reprezentacyjna AGH.
KONKURS
Mamy trzy pojedyncze bilety na „Skok w Bok” w kinie Kijów.Centrum. Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Kto jest reżyserem spektaklu „Skok w Bok”? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 października, do godz. 14.00, w tytule maila wpisując SKOK W BOK. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
7 października, o godz. 18.00, w krakowskim kinie Kijów.Centrum odbędzie się spektakl Teatru Capitol z Warszawy. Zobaczymy komedię pt. „Skok w Bok”, a na scenie wystąpią m.in. Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jacek Kopczyński i Michał Milowicz. Dwie pary z długoletnim stażem planują kolejne wspólne wakacje. Ta sama willa, te same atrakcje, no i oczywiście niestety partner także ten sam. Aby więc tym razem urlop nie był nudny, mężowie postanawiają urozmaicić sobie letni wypoczynek i namówić żony do spędzenia wakacji oddzielnie.
W niedzielę, 7 października rozpoczyna się Unsound Festival. Pierwsze dźwięki wybrzmią w Teatrze im. Juliusza Słowackiego pod hasłem „Gateway”. W atmosferę wieczoru wprowadzi nas polska wiolonczelistka Resina, której muzykę inspirują wspomnienia oraz… zniszczone przedmioty sakralne. Maestro ambientu Tim Hecker wraz z The Konoyo Ensemble (zespół, w którego skład wchodzą członkowie japońskiego zespołu dworskich muzyków Tokyo Gakuso oraz kanadyjska kompozytorka Kara-Lis Coverdale) zaprezentują przeniknięty rytuałem i żalem album Konoyo. Tego samego wieczoru będziemy bawić się na imprezie otwarcia na Kamiennej 8 (Click Here to Subscribe). Oprócz tradycyjnych brzmień klubowych (Discomule, Lautbild, Eris Drew), będzie też zabawnie za sprawą DJ Bus Replacement Service i egzotycznie dzięki Dengue Dengue Dengue, którzy przybliżą nam peruwiańską muzykę pandilla.
Więcej informacji na stronie:www.unsound.pl
5 października, o godz. 18.30 Opera Krakowska zaprasza na „Opowieści Hoffmanna”, w interpretacji wybitnego reżysera operowego Michała Znanieckiego. Offenbach, autor ponad stu operetek, przez całe pracowite życie marzył o stworzeniu opery, która wyniesie go w rejony sztuki wysokiej. Tą jedyną, którą pisał, ścigając się już ze śmiercią, są „Opowieści Hoffmanna”. Premiery nie dożył, odbyła się w cztery miesiące po jego odejściu. Dzieło uznano za szczytowe osiągnięcie kompozytora. Libretto opery oparte jest na kilku opowiadaniach niemieckiego romantyka, prekursora fantastyki grozy, E.T.A. Hoffmanna, który występuje w niej także jako postać. To on opowiada dzieje swoich miłości do trzech kobiet: Olimpii, Antonii i Giulietty. Każda z miłości jest inna i każda nieosiągalna, ponieważ zawsze jakiś demon zła krzyżuje plany spełnienia.
KONKURS
Mamy dla Was trzy podwójne zaproszenia na spektakl „Pitawal” w Teatrze Bagatela, 7 października, o godz. 17.00. Jeśli chcecie je wygrać wymieńcie czterech tancerzy, którzy biorą udział w spektaklu „Pitawal”. Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 października, do godz. 14.00, w tytule maila wpisując PITAWAL. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
7 października, o godz. 17.00, w Teatrze Bagatela można obejrzeć spektakl „Pitawal – historie kryminalne Krakowa w piosenkach”. Pitawal jest grzebaniem w archiwum krakowskiej kryminalistyki – mówi autorka tekstów Patrycja Babicka. To podróż po Krakowie szlakiem zbrodni. Wędrujemy po ciemnych, dusznych podwórkach i piwnicach. Zaglądamy do okien starych kamienic i patrzymy człowiekowi w oczy. Podglądamy zbrodniarzy i pokrzywdzonych. Czytamy doniesienia z prasy. To muzyczna wizja lokalna. To koncert na 13 morderców i 578 ofiar. Na żywo.
W sobotę, 6 października, o godz. 19.00, w kościele MB Dobrej Rady podczas koncertu „Muzyka wieków – wieki muzyki” klarnecista Andrzej Ruciński i organista Adam Klarecki zaprezentują utwory instrumentalne kompozytorów muzyki polskiej i europejskiej, powstałe na przestrzeni wieków, począwszy od baroku aż po wiek XIX, m.in. Podbielskiego, Sweelincka, Bacha czy Wagnera. Będzie to czwarte wydarzenie artystyczne z cyklu Muzyka i sacrum.
6 października, o godz. 20.00, w klubie Studio koncert O.S.T.R. - autora 19 albumów, zdobywcy pięciu złotych i czterech platynowych płyt. Trzykrotny laureat Fryderyka – Nagrody Akademii Fonograficznej. Od kilkunastu lat w nieprzerwanej trasie koncertowej. Jeden z pionierów w wykorzystaniu zespołu instrumentalistów w czasie koncertów hiphopowych w Polsce.
W piątek, 5 października, o godz. 18.00, Krakowski Teatr Scena Stu zaprasza na „Hamleta”, powstałego w 2000 roku. Na 35. jubileusz istnienia Teatru, reżyser sięga po tekst raz jeszcze, by ponownie odkryć jego niezniszczalne piękno, mądrość i nieprzemijalność. W Teatrze Stu po raz kolejny Hamlet stanie na scenie, by wypowiedzieć raz jeszcze najsłynniejsze pytanie w dziejach literatury: „Być albo nie być?”
Teatr Barakah zaprasza w piątek, 5 października, o godz. 19.00, na „Jednoaktówki” zmarłego pisarza i scenarzysty Janusza Głowackiego. W hołdzie dla artysty Józef Opalski, znakomity krakowski reżyser teatralny i publicysta, stworzył spektakl teatralny, składający się z czterech jednoaktówek: Konfrontacji, Spacerku przed snem, Choinki strachu i Home Section. Spodziewajmy się więc mieszanki nonsensu, jadowitego poczucia humoru i lamentu nad kondycją ludzką – bo to cechy twórczości dramatycznej Głowackiego, który mówił o sobie: „Jak większość cyników, łatwo się wzruszam albo i płaczę. Może ironia to najlepszy sposób pisania o rzeczach poważnych albo i tragicznych”. W sobotę natomiast, o godz. 19.00 i w niedzielę, o godz. 18.00 spektakl „Świadkowie” - w przedstawieniu, które jest zdarzeniem teatralnym na pograniczu performance’u i klasycznej sztuki teatralnej, wierni tekstowi Różewicza, „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja", odkrywamy, jak bardzo chcemy być szczęśliwi, a jak trudno tę pełnię szczęścia osiągnąć. W końcu lądujemy w pułapce.
5 października, o godz. 20.00, Teatr im. Juliusza Słowackiego – Scena Miniatura zaprasza miłośników piosenki aktorskiej. „Minia-tour W 80 minut dookoła świata: Si señor” to muzyczna podróż, która przyniesie wiele śmiechu, wzruszeń, a nade wszystko – dobrej zabawy.
W ramach tegorocznej Nocy Poezji Teatr KTO zaprasza w niedzielę, 7 października w samo południe na Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego, plac Świętego Ducha 1 na Weselisko - performatywne czytanie scenariusza widowiska plenerowego, którego inscenizacja odbyła się podczas Nocy Poezji 2017 w Rynku Podgórskim. Tekst, na motywach Wesela Stanisława Wyspiańskiego, ułożył Bronisław Maj, wykorzystując także fragmenty dzieł I. Krasickiego, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida, A. Fredry, K. Przerwy-Tetmajera, J. Tuwima, K. I. Gałczyńskiego, S. I. Witkiewicza, Cz. Miłosza, W. Gombrowicza, K. K. Baczyńskiego, J. Szpotańskiego, W. Młynarskiego. Bezpłatne wejściówki dostępne są już w kasie Teatru.
KONKURS
Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenia, na koncert „Friends”, w ramach Herbertiady. Jeśli chcecie je wygrać, odpowiedzcie na pytanie: Gdzie urodził się Zbigniew Herbert? Odpowiedzi podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 5 października, do godz. 14.00, w tytule maila wpisując HERBERTIADA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
Herbertiada to multimedialne widowisko z wykorzystaniem dźwięku, obrazu, słowa i ruchu. Jej współtwórcami są tancerze, muzycy i aktorzy, a także czytelnicy poezji Herberta, osoby, których udział – za pomocą multimediów – kształtować będzie przestrzeń performatywną dla widowiska. Wydarzenie odbędzie się 6 października, o godz. 19.00, w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.