Od 2 do 10 listopada Kraków stanie się stolicą jazzu. Przed nami 63. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, na scenie zobaczymy m.in. Krzysztofa Ścierańskiego, Macieja Kądziela i Mariannę Wróblewską.
Ideą i tradycją festiwalu jest zachowanie pamięci i wspomnień o muzykach jazzowych, którzy odeszli. W tym roku szczególną pamięcią zostaną uhonorowani: Tomasz Stańko, Aretha Franklin, Grzegorz Grzyb i Jacek Mazur.
Krakowskie Zaduszki Jazzowe to jedna z najstarszych imprez jazzowych na świecie, z małymi przerwami odbywają się od 1954 roku. Fascynacja muzyką jazzową w Polsce zrodziła się jeszcze w czasach przedwojennych, ale tuż po wyzwoleniu nastąpiło coś w rodzaju niemal fanatycznego uwielbienia dla tego gatunku muzyki. Dziś tłumaczy się to ucieczką środowisk intelektualnych od ponurej politycznie rzeczywistości do namiastki poczucia wolności, jaką wówczas dawał jazz.
1 listopada 1954 roku doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego było to pierwsze ogólnopolskie jam session. Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w Zabrzu, ale już wszystkie kolejne festiwale pozostały na zawsze w Krakowie.
Szczegóły na stronie Krakowskie Zaduszki Jazzowe.