Inspirujące przestrzenie, spotkania z autorami, okazja do dyskusji, ale przede wszystkim bogata oferta wartościowych książek – to wszystko możemy znaleźć w dobrych, kameralnych, krakowskich księgarniach i antykwariatach. Po raz kolejny Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje plebiscyt „Wybieramy najlepsze księgarnie”. Zapraszamy do głosowania!
Tegoroczna, druga edycja plebiscytu to kontynuacja przedsięwzięcia, które w ubiegłym roku spotkało się z doskonałym przyjęciem. Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. To ważne miejsca wpływające na życie kulturalne miasta i mieszkańców. Dobrze prowadzone księgarnie z szeroką i ambitną ofertą oraz – coraz częściej – także własnym programem wydarzeń kulturalnych to szczególnie ważne miejsca na mapie miasta. Warto je pokazywać i przypominać o ich działalności, warto zachęcać do ich odwiedzania i inspirowania się dobrymi książkami. Zwłaszcza w Krakowie – jedynym polskim Mieście Literatury UNESCO.
Idea plebiscytu inspirowanego m.in. francuskim Znakiem Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) czy Niemiecką Nagrodą Księgarską (Deutscher Buchhandlungpreis) wypływa z potrzeby kształtowania dobrych nawyków czytelniczych i przypominania, jak ważną rolę społeczną pełnią księgarnie. Podstawowym celem plebiscytu jest promocja kameralnych księgarń stacjonarnych działających na terenie Krakowa. Tegoroczne głosowanie potrwa od 5 listopada do 5 grudnia. Wyróżnione zostaną trzy księgarnie, oraz – w osobnej kategorii – najlepszy antykwariat. Wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza. Głosować można na dwa sposoby: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny), albo internetowo – na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Oceniana będzie jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak specjalizacja oferty czy program kulturalny. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla czytelników oddających głosy – bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.
W ubiegłym roku podczas pierwszej edycji akcji liczące ponad 5,5 tys. osób grono głosujących przyznało łącznie pięć wyróżnień. „Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” otrzymały wówczas De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Café, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM.
W tym roku w akcji weźmie udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów. Są wśród nich niezależne księgarnie wytypowane w ubiegłym roku przez grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów życia kulturalnego, a także księgarnie muzealne i wybrane miejsca będące częścią sieci złożonej z nie więcej niż 12 punktów. Nagrodą dla zwycięzców będzie „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” oraz kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie miejsca mogą liczyć także na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Więcej na: ksiegarnie.miastoliteratury.pl