W Krakowie dostępna jest pomoc dla wszystkich rodzin, które aktualnie znajdują się w trudnej, kryzysowej sytuacji. Można ją uzyskać w jednym z czterech ośrodków i uzyskać potrzebne wsparcie.
Miasto Kraków wspiera mieszkańców i ich rodziny poprzez poradnictwo i terapię, a także interwencję kryzysową. Zadanie to realizowane jest na zlecenie Miasta w czterech ośrodkach, które prowadzą dwie organizacje pozarządowe. Są to Stowarzyszenie Siemacha oraz Stowarzyszenie Dobrej Nadziei. Mają one na celu wsparcie osób i ich rodzin przeżywających różnego rodzaju trudności, a także wykazujących potrzebę pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych.
- W sytuacjach kryzysowych konieczne jest, aby podjąć szereg ważnych działań interdyscyplinarnych. Nazywamy je interwencją kryzysową. Ma ona za zadanie przywrócić równowagę psychiczną osób w potrzebie, a także wspomóc je w samodzielnym radzeniu sobie z problemami – mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie. – Takie działania pomagają zapobiegać przejścia przez te osoby z reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej, a to bardzo istotna kwestia – dodaje.
Poradnictwo i terapia skierowane są dla krakowian i ich rodzin, które wykazują potrzebę wsparcia z powodu aktualnych problemów życiowych. Należą do nich między innymi: bezradność opiekuńczo-wychowawcza, przemoc w rodzinie, bezrobocie, problemy z niepełnosprawnością, ubóstwo, a także uzależnienie od substancji psychoaktywnych. W ramach interwencji kryzysowej można liczyć na otrzymanie natychmiastowej pomocy specjalistycznej i psychologicznej. Pomoc obejmuje porady socjalne, prawne, a w szczególnych przypadkach nawet schronienie dla potrzebującego na czas do trzech miesięcy.
Adresy ośrodków i szczegółowe informacje na stronie: mops.krakow.pl.