Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie dysponuje już ostatecznym pozwoleniem na budowę dla Ośrodka Ruczaj. W ciągu paru miesięcy ogłoszony będzie przetarg na budowę. Nowe, dzielnicowe miejsce spotkań powstanie przy ulic Przyzby i Zalesie, niedaleko os. Magnolia na Ruczaju.
Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza - ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jego działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nie bez znaczenia będzie również promowanie w nowym centrum nauki i technologii. Zgodnie z założeniem, ośrodek ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.
- Kilka dni temu uzyskaliśmy ostateczną decyzję pozwolenia na budowę dla naszej inwestycji. Teraz projektant, firma Limba Eko z Krakowa, będzie miał cztery miesiące na przygotowanie projektu wykonawczego. Zaraz potem ogłosimy przetarg na budowę ośrodka. Zgodnie z założeniem, prace budowlane powinny się rozpocząć jeszcze w 2019 roku – mówi Jarosław Skóra, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Warto dodać, że sam gmach ośrodka Ruczaj to bardzo ciekawa bryła architektoniczna. Autora koncepcji poznaliśmy przed rokiem, kiedy sąd konkursowy pracujący pod kierunkiem arch. Borysława Czarakcziewa zadecydował o wyborze propozycji Ośrodka Ruczaj, przedstawionej przez biuro Limba Eko sp. z o.o. z Krakowa.
Ośrodek Ruczaj to nie pierwszy projekt o charakterze kulturalnym, za który odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich. Pod koniec października otwarty został klub kultury Mydlniki, zmodernizowany z udziałem środków unijnych w ramach programu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej.
Z kolei od połowy października z oferty kulturalnej klubu Zakole mogą korzystać mieszkańcy nowohuckich Kantorowic. Budynek powstał w tzw. technologii pasywnej, która przekłada się na niskie zużycie energii. ZIM w Krakowie przeprowadził też kompleksową rewitalizację Zajazdu Pod św. Benedyktem, gdzie od kwietnia br. działa Muzeum Podgórza – filia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W poprzednich latach pracownicy ZIM w Krakowie nadzorowali także modernizację Nowohuckiego Centrum Kultury, Teatru Łaźnia Nowa oraz Dworku Białoprądnickiego.