Instytut Myśli Schumana po raz trzeci realizuje projekt „Wigilia bez granic”. Po niezwykle udanych dwóch poprzednich edycjach, teraz akcja obejmuje całą Polskę. Projekt zakłada przyjęcie obcokrajowców w polskich domach na wigilijnej wieczerzy, tworząc nowy model integracji cudzoziemców. Umożliwi im poznanie naszej tradycji, kultury, zwyczajów i chrześcijańskich korzeni.
Wigilia jest głównym punktem inicjatywy, ale idea jest o wiele szersza. Projekt zakłada rozpoczęcie systemowego procesu budowania relacji między cudzoziemcami a Polakami. Działalność Roberta Schumana jest przykładem tego, że dobre relacje międzyludzkie owocują właściwymi relacjami w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i politycznego – zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. Polska może przy tym wykorzystać dodatkowy atut: wspaniałe doświadczenie I Rzeczpospolitej.
Projekt „Wigilia bez granic” wzmacnia też ochronę przed zjawiskiem getta, jakie tworzą obcokrajowcy zepchnięci na margines życia społecznego. Nasz kraj może więc stać się przykładem dla innych, jak sobie radzić z wyzwaniami naszych czasów.
Więcej o projekcie: WigiliaBezGranic.com.