W niedzielę, 6 stycznia, po raz dziewiąty ulicami Krakowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Wśród zapowiadanych nowości był czwarty, konny orszak, który wyruszył z parafii św. Kazimierza na Grzegórzkach. Trasa orszaku zielonego jeszcze się wydłużyła i zyskała nowe atrakcje.
Krakowski Orszak Trzech Króli wyruszył z czterech punktów miasta, by spotkać się na Rynku Głównym i wspólnie kolędować.
Orszak czerwony, europejski, przeszedł trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy w katedrze (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. abp Marek Jędraszewski powitał króla i jego orszak, a potem jako gospodarz miejsca poprowadził monarchę za gwiazdą do stajenki. Śpiew prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, ruszył z ul. Konfederackiej (zbiórka o godz. 10:45), ale miał swoje preludium w postaci przejścia grupy związanej z salezjanami z ich klasztoru przy ulicy Tynieckiej. Dalej trasa orszaku poprowadziła ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką do kościoła św. Anny, dalej Plantami do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.
Orszak niebieski, afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszył z placu Matejki (o godz. 11.00) i przeszedł ulicą Floriańską na Rynek. Wcześniej można było wziąć udział w mszy w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).
Nowością był czwarty konny orszak św. Kazimierza, który wyruszył z parafii pod wezwaniem tegoż świętego mieszczącej się na krakowskich Grzegórzkach. Jeźdźcy na swoich rumakach pojechali od ul. Bobrowskiego, Grzegórzecką i bulwarem Kurlandzkim pod Wawel, a dalej ul. Grodzka do Rynku. Orszak zorganizowała Komisja Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, a poprowadził go duszpasterz środowisk jeździeckich i zarazem proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Adam Niwiński.
Monarchowie spotkali się na Rynku Głównym przed sceną, na której był żłóbek i Święta Rodzina. Pierwszy przybył orszak konny, który przejechał jezdnią wokół Rynku. Później kolejno weszły orszaki niebieski i zielony i ustawiły się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym (w wykonaniu dzieci ze szkoły o. pallotynów) monarchowie wraz z ks. abp. oddali pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu. Następnie Marek Jędraszewski przekazał swoje świąteczne orędzie zgromadzonej publiczności i poprowadził modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy wspólnie kolędowali. Spotkanie na Rynku poprowadzili: Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartłomiej Sobieraj.
Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas wydarzenia można było wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze organizacji zbierali środki na prowadzenie mieszkalnictwa wspieranego dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączyli stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 14 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4.
Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. Tylko w 2017 r. w 4 lokalach wspieranych zamieszkało 18 osób, w tym 6 dzieci. 5 osobom udało się odzyskać samodzielność i wynająć mieszkanie na tzw. wolnym rynku.
6 stycznia krakowianie już po raz 7. mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas edycji w 2018 r. udało się zebrać na ten cel 54386,75 zł.
Patronami honorowymi są arcybiskup Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa.