W sobotę, 19 stycznia, odbędą się uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tym dniu w całym kraju będzie obowiązywała żałoba narodowa.
Prezydent Gdańska został zaatakowany w niedzielę wieczorem na scenie WOŚP, na którą dostał się 27-letni mężczyzna. Napastnik kilkukrotnie ugodził nożem Pawła Adamowicza. Prezydent natychmiast trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł wielogodzinną operację. Jak podali lekarze, miał poważne rany serca, przepony i narządów wewnętrznych. Zmarł w poniedziałek, 14 stycznia.
27-letni napastnik został zatrzymany przez policję. Prokuratura przesłuchała nożownika i postawiła mu zarzut zabójstwa.
Paweł Adamowicz urodził się w 1965 r. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat 80. ubiegłego wieku był działaczem solidarnościowym. Zajmował się m.in. kolportażem i wydawaniem wydawnictw podziemnych. W latach 1990–1993 był prorektorem do spraw studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta Gdańska, a od 1998 r. był prezydentem tego miasta.
Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznakami i medalami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Wolności i Solidarności, Medalem św. Wojciecha oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Paweł Adamowicz był żonaty; osierocił dwie córki.
Na znak solidarności z gdańszczanami, 14 stycznia ekran ledowy TAURON Areny Kraków rozświetlił się biało-czarnym napisem „Myślami z Gdańskiem…”. Przez wiele miast Polski, w tym także przez Kraków, przeszły marsze milczenia.