Od połowy czerwca do końca grudnia 2018 roku pracownicy UMK przyjęli 421 zgłoszeń od starszych krakowian chcących skorzystać z darmowej usługi w ramach miejskiego programu „Złota rączka”. Oferta wsparcia w drobnych, domowych naprawach skierowana jest do seniorów, szczególnie samotnych i niepełnosprawnych, którzy nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziny czy sąsiadów. Program działa również w tym roku – poniżej przypominamy jego zasady.
Miejski program „Złota rączka” zapewnia nieodpłatną pomoc seniorom powyżej 60. roku życia, przy czym pierwszeństwo mają osoby samotne i niepełnosprawne, a także prowadzące jednoosobowe gospodarstwo. Zakres usług obejmuje drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, i niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych. Naprawy wykonywane są tylko w lokalu zamieszkiwanym przez osobę, która ubiega się o pomoc.
Obowiązuje zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac (np. uszczelkę czy silikon) dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc. Senior nie musi się natomiast martwić o narzędzia, którymi posłuży się fachowiec, bo te zapewni MOPS. W szczególnych przypadkach możliwe jest towarzyszenie osobie starszej w zakupie niezbędnych materiałów. Usługa jest realizowana w mieszkaniu seniora, ale pracownik ma prawo odmówić jej wykonania, jeśli na miejscu stwierdzi, że nie ma do tego technicznych możliwości.
Aby skorzystać z usług programu „Złota rączka”, wystarczy wybrać numer telefonu 12 616 78 14, wskazać, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, podać dane kontaktowe i wiek oraz opisać swoją sytuację. Jeśli po wstępnej weryfikacji zgłoszenia osoba dzwoniąca zostanie zakwalifikowana do programu, pracownicy MOPS skontaktują się z nią w celu umówienia wizyty. Wszystkie zrealizowane usługi potwierdzane są pisemnie – zgodnie z protokołem wykonania naprawy.
W tym roku – od 2 do 17 stycznia – wpłynęły już 34 zgłoszenia. Przypomnijmy, że program „Złota rączka” jest wzorowany na pomyśle z Poznania. Inicjatorem przeniesienia go na grunt krakowski była Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej. Projekt realizują wspólnie Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.