Deklarację o współpracy podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes UPC Polska Simon Boyd. Inicjatorami Koalicji są: UPC Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Jej członkowie chcą aktywnie działać na rzecz wyrównywania szans w dostępie do nowych technologii, szczególnie w grupie osób powyżej 50. roku życia.
Z zaprezentowanych podczas uroczystości badań wynika, że ponad 10 milionów Polaków nie korzysta na co dzień z internetu, komputera, telefonu komórkowego. Są to przede wszystkim osoby powyżej 50. roku życia. Osoby, które nie zdobędą takich umiejętności, będą w znacznie większym stopniu zagrożone wykluczeniem społecznym i ekonomicznym.
W Krakowie z internetu korzysta 40 proc. mieszkańców w wieku 50+ (średnia dla Polski to 21,6 proc.), choć dostęp do niego ma 56,6 proc. mieszkańców (39,9 proc. w Polsce). Aż 17,6 proc. krakowian w tej grupie wiekowej nie korzysta z internetu mimo posiadania łącza w domu.
Jak informuje krakowski magistrat, od trzech lat miasto stara się rozwijać działania na rzecz seniorów. Realizuje projekt społeczny "Kraków dla Seniora", ukierunkowany na rozwój, integrację i aktywizację grupy seniorów; prowadzi również serwis "Kraków dla Seniora". Na jego stronach seniorzy mogą znaleźć m.in. informacje o zajęciach na krakowskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku, jak również ofertę kursów komputerowych. Do tej pory w 6 edycjach zostało bezpłatnie przeszkolonych blisko 200 osób w zakresie podstawowej obsługi komputera, internetu, korzystania z poczty internetowej, wyszukiwarek itp.
Współzałożycielami Koalicji "Dojrz@łość w sieci" są: Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, PKPP Lewiatan oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Działania Koalicji zostały objęte patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.