Już w ten weekend rozdanie Oscarów, najważniejszych nagród w branży filmowej. Z tej okazji krakowskie kina przygotowały specjalne seanse nominowanych filmów! Poza tym kończy się festiwal teatralny Materia Prima, ale za to fani „Morskich opowieści” zaśpiewają ulubione przeboje na Shanties 2019. W TAURON Arenie zagra francuska gwiazda piosenki pop - ZAZ, a w Klubie Studio Marek Dyjak. Będzie się działo - zobaczcie nasze kulturalne propozycje na ten weekend!
Oscarowe szaleństwo czas zacząć! Bukmacherzy obstawiają zwycięzców, a kinomani nadrabiają zaległości w obejrzanych filmach. Taką szansę będziecie mieć w piątek w Kinie Agrafka podczas Oscarowej Nocy Filmowej. Na ekranie pojawią się trzy nominowane do nagród obrazy. Na pierwszy ogień premiera tego tygodnia, czyli “Gdyby ulica Beale potrafiła mówić” Barry’ego Jenkinsa, czyli reżysera nagrodzonego przed dwoma laty “Moonlight”. Kolejnym filmem będzie “Kafarnaum” libańskiej reżyserki Nadine Labaki opowiadający o trudach życia dzieci na ulicach Bejrutu. A na koniec coś pogodnego i dającego nadzieję, czyli “Green book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Ali w rolach głównych. Początek maratonu o godz. 22:15.
Jednymi z mniej zauważonych filmów nominowanych do Oscarów są produkcje krótkometrażowe. A niesłusznie! Często są wnoszą do kina coś świeżego i nietuzinkowego. Będziemy mieli szansę się o tym przekonać w sobotę i w niedzielę w Agrafce, gdzie pierwszego dnia zobaczymy nominowane do nagród krótkie fabuły, a drugiego również krótkie animacje. Wśród tych drugich będziemy mogli obejrzeć chociażby “Bao” - animację, którą polscy widzowie mogą kojarzyć, gdyż była wyświetlana przed seansami “Iniemamocnych 2”. W obydwa dni pokazy rozpoczną się o godz. 18. Co więcej, podobne pokazy w ten weekend odbędą się w Kinie pod Baranami! Fabuły obejrzymy w piątek o 19:15 i 22:30 oraz w sobotę o 19:15, a animacje w piątek o 21:15 oraz w sobotę o 21:15 i 22:30. Co więcej, na taki pokaz zaprasza też Kino Mikro! Animacje zobaczymy w sobotę o godz. 16:30, a fabuły zaraz po nich, bo o godz. 18. Polecamy, bo często tych filmów nie można zobaczyć nigdzie indziej!
Jeszcze do soboty potrwa Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Na koniec organizatorzy przygotowali prawdziwe smaczki! W piątek i sobotę o godz. 20:30 w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpi grupa National Dance Company Wales, która zaprezentuje twórczość najwybitniejszych międzynarodowych choreografów, a także rodzących się talentów w dziedzinie tańca. Z kolei w ICE Kraków w piątek i sobotę o tej samej porze zobaczymy belgijski kolektyw teatralny Toneelhuis / FC Bergman, który śmiało można nazwać teatrem anarchistycznym. Teatr i film łączą się genialnie w tej pozbawionej słów produkcji, która ukazuje życie odciętej od świata wioski, ogarniętej lękiem przed zbliżającą się katastrofą – potopem. Brzmi intrygująco! Szczegółowy repertuar znajdziecie na stronie festiwalu.
Na to wydarzenie przez cały rok czekają miłośnicy szant i piosenki żeglarskiej. Festiwal Shanties 2019 od czwartku do niedzieli po raz 37. zagości w Krakowie! Program imprezy jak zwykle jest bogaty, ale wybraliśmy swoje ulubione punkty. W piątek czekają nas aż dwa koncerty w Klubie Studio! O godz. 18 koncert piosenki żeglarskiej „Pośpiechem się brzydząc”, gdzie usłyszymy m.in. grupę Jan i Klan, Andrzeja Koryckiego i Dominikę Żukowską. Z kolei o godz. 22 polecamy koncert folkowy „Ostro na wiatr". Gitarowe granie zapewnią m.in. EKT Gdynia, Mietek Folk Olsztyn, a także norweska grupa Slogmåkane. A w niedzielę o godz. 16 w Kijów.Centrum odbędzie się koncert finałowy pod hasłem „Zdobywcy Wysp Korzennych”, gdzie usłyszycie szanty oraz pieśni o smaku rumu i grogu, zapachu wanilii i goździków. Pyszna impreza!
Jedna z największych gwiazd współczesnej francuskiej sceny muzycznej - ZAZ już w piątek wystąpi w TAURON Arenie Kraków! Większość na pewno kojarzy ją z przeboju “Je veux”. Warto jednak wspomnieć, że ZAZ, a właściwie Isabelle Geffroy, przygodę z muzyką rozpoczęła w 2001 r. jako wokalistka grupy Fifty Fingers. Solową karierę rozpoczęła od śpiewania w paryskich barach, kabaretach, ale również na ulicach. Jej ostatni, czwarty album ukazał się w listopadzie 2018 roku i znalazł się na nim kolejny przebój pt. „Qué vendrá”. Koncert artystki rozpocznie się o godz. 20:30, a przed nią wystąpi Gipsy Traffic.
W najbliższą niedzielę Marek Dyjak powraca do Klubu Studio z projektem "Dyjak Gintrowski". Artysta o niebanalnym, zachrypniętym głosie wystąpi z muzyką ze swojej najnowszej płyty. Usłyszymy 10 piosenek Przemysława Gintrowskiego w nowych, zupełnie świeżych, niebanalnych aranżacjach Marka Tarnowskiego i Jerzego Małka muzyków na co dzień grających w zespole Marka Dyjaka. Zupełnie nowe spojrzenie aranżerów na kompozycje Gintrowskiego i przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, poniekąd zdeterminowało interpretację Dyjaka, ale otworzyło także inne możliwości odczytu tych ponadczasowych już pieśni. Koncert rozpocznie się o godz. 19.
Na drugim końcu głosowej skali znajduje się Janusz Radek, którego będziemy mogli usłyszeć w Auditorium Maximum również w niedzielę o godz. 18. Na scenie artysta zaprezentuje swój projekt “Poświatowska/Radek”. Subtelny klimat wierszy poetki oraz piękne i liryczne kompozycje Janusza Radka w nowoczesnych aranżacjach to gwarancja wyjątkowego klimatu tego wieczoru. To zupełnie nowe i eksperymentalne oblicze artysty, wyraz jego aktualnych fascynacji muzycznych - recital mimo wykorzystania wierszy poetki wymyka się pojęciu piosenki literackiej. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy wiersze Poświatowskiej pojawiły się na płycie Janusza Radka zatytułowanej "Dziękuję za miłość" w 2007 roku. Piosenka "Kiedy Umrę Kochanie" do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów wokalisty. I pewnie usłyszymy ją w niedzielę w Krakowie!
Już po raz kolejny będzie można obejrzeć “Wystawę na ekranie” w Kinie Mikro! Tym razem w programie “Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie”. Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Dokumentaliści otrzymali uprzywilejowany dostęp do tych placówek i stworzyli na widzów kin na całym świecie film jedyny w swoim rodzaju. Zawiera on dokładna analizę każdego z kluczowych pokazywanych arcydzieł wraz z wypowiedziami zaproszonych gości, w tym kuratorów i czołowych historyków sztuki. Seans w niedzielę o godz. 16 w Mikro.
Na swoje spektakle zaprasza w ten weekend Teatr KTO. W piątek zobaczymy „Początek końca", czyli pełen humoru i niecodziennych postaci show w konwencji kursu samorozwoju. Po nim wyjdziesz profesjonalnie przeszkolony i gotowy na życiowe perypetie. Dzięki Izie Kale i jej ćwiczeniom obnażysz i wyśmiejesz prawdę o życiu. Spektakl na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży im. Wietora o godz. 19. Z kolei w sobotę o tej samej porze, ale na scenie Teatru Zależnego na ul. Kanoniczej, zobaczymy „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać". Spektakl inspirowany jest życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala. Na scenie zaś zobaczymy najważniejsze zdarzenia z życia człowieka - narodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, pogrzeb; a wszystko pokazane w lekkiej, nienapuszonej, groteskowej formie.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy "Początek końca" i sobotni „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać" w Teatrze KTO. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jakie utwory Hrabala zostały zekranizowane i w którym roku? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR KTO oraz dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.
W ten weekend na Dużej Scenie Bagateli zobaczymy chyba największy hit tego teatru, czyli "Mayday"! Niejaki John Smith, taksówkarz, usiłuje wybrnąć z pomocą przyjaciela z tarapatów i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności, demaskujących jego podwójne życie: w dwóch oddzielnych domach, z dwiema różnymi, równie mocno kochającymi go małżonkami. Smith stacza śmiertelny pojedynek z obiema kobietami, jednym homoseksualistą i komplikującymi jeszcze bardziej sytuację gapowatymi inspektorami policji. Będzie się działo! Spektakl na scenie Bagateli od piątku do niedzieli dwa razy dziennie - o godz. 16 i 19:15. Warto wybiec jednak też troszkę w przyszłość. We wtorek i środę Bagatela pokaże "Kotkę na gorącym blaszanym dachu", czyli adaptację sztuki Tenesseego Williamsa. A w kolejny weekend nie przegapcie ich wersji "Lotu nad kukułczym gniazdem" na podstawie powieści Kena Keseya!
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na wtorkowy spektakl "Kotka na gorącym blaszanym dachu" (26.02., godz.18), a także sobotni "Lot nad kukułczym gniazdem" (2.03., godz. 18). Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Jakie utwory Hrabala zostały zekranizowane i w którym roku? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do poniedziałku, 25 lutego do godz. 10 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.