Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Krakowie tradycyjnie obchodzimy w mieście już od 1997 roku. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe co najmniej z kilku powodów. Tym razem święto przewodników odbyło się nie jak zazwyczaj w Magistracie, a w Ośrodku Kultury im. Cypriana Norwida w związku z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego na świecie obchodzony jest od 1990 roku. We wtorek, 5 marca, odbyło się czternaste spotkanie z tej okazji, organizowane przez Urząd Miasta Krakowa.
Spotkanie otworzyła Elżbieta Kantor, Dyrektor Wydziału ds. Turystyki, która podkreśliła wagę pracy przewodnika, który wobec gości odwiedzających nasze miasto pełni rolę „ambasadora”.
Program obchodów skupiał się w dużej mierze na prezentacjach związanych z Nową Hutą. Jubilatkę – Nową Hutę – przedstawiono w kilku kontekstach, m.in. architektury, sztuki, historii (szczególnie związanej z kulinariami). Zaprezentowano również kalendarium wydarzeń zaplanowanych przez różne instytucje kultury, które nawiązują do jubileuszu.
Kolejny powód, dla którego czternaste spotkanie było szczególne, to tytuł przyznany Krakowowi na rok 2019. Na dwanaście miesięcy Kraków stał się Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Tytuł ten został nadany przez Europejską Akademię Gastronomiczną. Pod koniec uroczystości, przedstawiono szczegóły związane z kalendarium wydarzeń promujących Kraków Europejską Stolicę Kultury oraz działania Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, który koordynuje projekt.
Był to też szczególny dzień dla sześciu osób, które otrzymały z rąk Prezes Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich Elżbiety Kusiny certyfikaty dla nowych przewodników. Przewodnicy mieli również okazję zwiedzić nowo otwartą Galerię Huta Sztuki wraz z kuratorem.