górne tło

Strajk nauczycieli trwa, rusza egzamin ósmoklasisty

Trzydniowy egzamin gimnazjalny, który zakończył się w piątek 12 kwietnia, w Krakowie przebiegł bez incydentów. Mimo ogólnopolskiego strajku nauczycieli i zawieszenia zajęć w wielu szkołach dyrektorom udało się obsadzić komisje egzaminacyjne. Wszystko wskazuje na to, że egzamin ósmoklasisty także nie jest zagrożony. – Z naszych informacji wynika, że egzamin sprawdzający wiedzę ósmoklasistów powinien odbyć się w 122 szkołach podstawowych – poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji Ewa Całus podczas piątkowego briefingu w magistracie.

Egzamin ósmoklasisty jest również trzydniowy – zostanie przeprowadzony 15–17 kwietnia. Zdaje go w tym roku pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej. W Krakowie to prawie 5,8 tys. uczniów. W poniedziałek ósmoklasiści będą rozwiązywali zadania z języka polskiego, we wtorek – z matematyki, a w środę – z języka obcego nowożytnego. Choć jest to liczny rocznik, bardziej liczebny niż ostatni gimnazjaliści, przyszłotygodniowe egzaminy powinny się odbyć bez przeszkód.

Piątego dnia strajku nauczycieli w naszym mieście zajęcia zawiesiły 122 szkoły, przedszkola i placówki. W pozostałych strajkujących szkołach odbywały się zajęcia opiekuńczo-świetlicowe, z których skorzystało ponad 3 tys. dzieci. W wielu placówkach czynne były stołówki – obsłużyły one ponad 2,5 tys. uczniów.

Warto przypomnieć, że w trakcie egzaminu ósmoklasisty zajęcia w szkołach podstawowych, co do zasady, nie odbywają się. – Ponieważ w przypadku przedszkoli nie ma takiej reguły, a strajk nauczycieli może się przedłużyć, przygotowujemy się do zapewnienia opieki przedszkolakom. W poniedziałek już od rana młodzieżowe ośrodki kultury będą w pełnej gotowości, aby przyjąć dzieci, którym rodzice nie będą mogli zapewnić opieki – mówi dyrektor Ewa Całus. I podkreśla, że od początku nauczycielskiego strajku ani jedno dziecko nie zostało odesłane spod drzwi placówki, a ponad 3 tys. uczniów niemal codziennie korzysta z opieki w szkołach.

W poniedziałek, 15 kwietnia, do godz. 10:45 do Wydziału Edukacji UMK wpłynęły 74 wnioski o zawieszenie zajęć w tym dniu. Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek mogą wystosować taki wniosek także później (w reakcji na zmieniającą się sytuację w danej szkole), dlatego przypominamy o tym, że informacje o bieżącej sytuacji w swojej placówce najlepiej uzyskać u jej dyrektora.  

Tutaj do pobrania lista szkół, przedszkoli i placówek, w których zostały zawieszone zajęcia w poniedziałek, 15 kwietnia (stan na 15.04.2019, godz. 10.45) [pdf]

 

Strajk dzień po dniu

Poniedziałek, 8 kwietnia. W Krakowie strajkuje około 90% z 317 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W 184 szkołach, przedszkolach i placówkach – na wniosek ich dyrektorów – zawieszone są wszelkie zajęcia. Pozostałe strajkujące placówki organizują dla uczniów tylko zajęcia opiekuńczo-świetlicowe. Korzysta z nich co najmniej 2407 uczniów. W szkołach biorących udział w proteście do pracy przystępuje co najmniej 950 nauczycieli (ok. 20% ich ogólnej liczby). Okolice szkół i przedszkoli, parki i galerie są sprawdzane przez dodatkowe patrole straży miejskiej (tak będzie codziennie, do odwołania). Mimo dużej skali strajku nie odnotowano żadnych incydentów ani niebezpiecznych sytuacji.

Wtorek, 9 kwietnia. Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że w Krakowie strajkuje 4933 nauczycieli. Na wniosek dyrektorów zajęcia zostają zawieszone w 153 szkołach. W co najmniej 119 przedszkolach, szkołach i placówkach są czynne stołówki.

Środa, 10 kwietnia. Na wniosek dyrektorów zajęcia zostają zawieszone w 143 szkołach, przedszkolach i placówkach. W pozostałych strajkujących szkołach z opieki korzysta prawie 3 tys. uczniów. W co najmniej 94 szkołach działają stołówki (z posiłków w szkole korzysta co najmniej 2,5 tys. uczniów). Rozpoczyna się też egzamin gimnazjalny – w 64 szkołach uczniowie przystępują do części humanistycznej. Nie odnotowano problemów organizacyjnych związanych z niedoborem nauczycieli w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących.

Czwartek, 11 kwietnia. Na wniosek dyrektorów zajęcia zostają zawieszone w 139 szkołach, przedszkolach i placówkach. Pozostałe szkoły, które biorą udział w proteście, zapewniają uczniom zajęcia opiekuńczo-świetlicowe. Dzieci mają zorganizowane wycieczki, wizyty studyjne w AGH, konsultacje z przedmiotów, warsztaty we współpracy z MDK-ami. Egzamin gimnazjalny odbywa się bez zakłóceń.