górne tło

Kulturalne propozycje na weekend! [KONKURS]

To będzie weekend pełen wydarzeń nie do przegapienia! W końcu raz w roku mamy Juwenalia Krakowskie, gdzie zagrają m.in. Paweł Domagała, Lao Che czy Krzysztof Krawczyk! Rozpoczyna się Miesiąc Fotografii oraz Krakowski festiwal Filmowy, czyli dwie duże i uznane imprezy na kulturalnej mapie Krakowa! Poza tym węgierskie kino zobaczycie pod Baranami, a nocą możecie odwiedzić… synagogi. Nie zabraknie też czegoś dla miłośników teatru. Sprawdźcie nasze kulturalne newsy na weekend!

Kto powiedział,  że Juwenalia są tylko dla studentów? Jasne, że nikt! Polecamy Wam koncerty, jakie w tym roku odbędą się na Strefie Plaża na Miasteczku Studenckim AGH oraz pod Klubem Żaczek. W piątek plażą rządzić będą Bitamina, Happysad oraz raperzy Plan Be i Małpa. Z kolei pod Żaczkiem na koncercie rockowym zagrają wtedy Lao Che i Strachy na Lachy! Sobota na plaży to przede wszystkim występ legendy polskiej sceny muzycznej - Krzysztofa Krawczyka, ale także Zeusa i Miousha. Pod Żaczkiem alternatywnie zagrają Organek, Ralph Kamiński i Sonbird. A niedziela to finał Juwenaliów na plaży - wystąpią uwielbiany przez damską część publiczności Paweł Domagała, a także Julia Pietrucha. Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą ok. 20. Coś czujemy, że będzie dobra zabawa!

Już w piątek o godz. 20 kolejny koncert w ramach Goethegigs, czyli koncertów polskich i niemieckich artystów w instytucie Goethego. Tym razem zobaczymy grupy Tęskno oraz Garda. Tęskno to projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani. Składa się na niego zbiór piosenek z autorskimi tekstami w języku polskim i muzyką, która stara się wymknąć podziałowi na znane gatunki i style, łącząc akustyczne brzmienia (pianino, kwintet smyczkowy) z nowoczesnymi brzmieniami. Muzyka dla wrażliwych! A Garda to sześcioosobowy projekt muzyczny songwritera Kaia Lehmanna, który na scenę zaprasza nawet i 11 muzyków. Muzyka zespołu jest niezwykle gęsta i charakteryzuje się liryką tekstów, instrumentalną różnorodnością i całą paletą emocji. Polecamy!

Jeszcze do soboty w Kinie pod Baranami trwa Węgierska Wiosna Filmowa - przegląd najnowszych dzieł węgierskiego kina. Co w ostatnich dniach wydarzenia zobaczymy na ekranie? W piątek o godz. 19 wyświetlany będzie intrygujący dokument “Projekt Babcia”, będący zapisem trwającego siedem lat procesu poznawania rodzinnej historii przez trzech młodych mężczyzn. Przewodniczkami po dawnych czasach stają się dla nich babcie, o bardzo zróżnicowanych życiorysach: angielskiej kobiety-szpiega, tancerki w nazistowskich Niemczech i węgierskiej komunistki, która przeżyła Holokaust. Z kolei w sobotę o tej samej porze zobaczymy węgierskie krótkie metraże, m.in. “Varjúháj”, którego główny bohater usiłuje uratować ciężko chorą matkę za pomocą czarów czy animacja “Még nem” o chłopcu wyjątkowo długo czekającym na odebranie z sali zabaw.

Język jest głównym motywem przewodnim Copernicus Festiwal, który odbywa się po raz szósty w Krakowie. To wydarzenie, które chce promować naukę i filozofię i pokazywać ich związek z życiem społecznym, kulturą i sztuką. W piątek o godz. 20 w Muzeum Narodowym wykład zatytułowany "Język – instrukcja obsługi, czyli wszyscy jesteśmy poetami" wygłosi lingwistka (i wybitna tłumaczka) Elżbieta Tabakowska. W sobotę w ramach festiwalu w Forum Przestrzenie wystąpią Łona, Webber & The Pimps (godz. 22). Na zakończenie festiwalu wykład o problemach społecznych języka wygłosi prof. Jerzy Bralczyk (godz. 20, Muzeum Narodowe). Nie zabraknie też seansów filmów festiwalowych - w Kinie Mikro zobaczymy “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz “Kła” Lanthimosa (kolejno piątek-sobota o godz. 22).  Polecamy!

Sobotnią noc warto spędzić na Kazimierzu. A to za sprawą wydarzenia 7@nite - Synagogi Nocą. Dokładnie o godz. 22 wszystkie krakowskie synagogi otworzą swoje drzwi dla zwiedzających i zaproszą na ciekawe wydarzenia. W Synagodze Tempel zagra tego wieczoru Ori Alboher – charyzmatyczny izraelski wykonawca, którego muzyka orbituje pomiędzy elektroniką, R&B, popem i ambientem. W Synagodze Izaaka zobaczycie wystawę “Języki żydowskie”: oraz nauczycie się pisać swoje imię po hebrajsku. Obok Synagogi Poppera na Szerokiej pod krakowskim niebem będzie można obejrzeć film "Dybuk" – arcydzieło przedwojennego kina jidysz. A to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych na ten wieczór - polecamy!

To już w ten weekend rozpoczyna się Miesiąc Fotografii w Krakowie, czyli czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń, poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Hasło przewodnie tej edycji to “Co nam się podoba”. Co polecamy? W niedzielę o godz. 18 w Bunkrze Sztuki wernisaż wystawy “Jesteś tym, co jesz” podążającej tropem dylematu:  natura kontra kultura. Z kolei w MOCAK-u w sobotę o godz. 18 wernisaż wystawy Anny Orłowskiej “Pompier, błoto, socrokoko”, czyli opowieść osnuta wokół socrealizmu. Innych wystaw szukajcie m.in. w Galerii Pauza czy Muzeum Etnograficznym, a wydarzeń towarzyszących szukajcie na stronie Miesiąca Fotografii.

Już w niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, czyli najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. W 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych zobaczymy około 250 filmów z Polski i z całego świata. Festiwal otworzy dokument “Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Filmowa opowieść o halnym - jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach do zobaczenia podczas ceremonii rozpoczęcia festiwalu w Kijów.Centrum o godz. 18. Jednak tego dnia również w innych miejscach zobaczymy już seanse konkursowe - w Kini pod Baranami, MOS-ie oraz na Scenie AST. Harmonogram projekcji na stronie festiwalu!

W ich muzyce dominuje tęsknota do barwnych i odważnych sposobów kompozycji sprzed kilku dekad. Bywają romantyczni, jednak są już dużymi chłopcami. Mowa o Romantic Fellas, czyli krakowskiej grupie, która wystąpi w Strefie na Dzień Matki! Koncert już w niedzielę o godz. 20. będzie zmysłowo, pościelowo, romantycznie i z mocnymi nawiązaniami do lat 80. i 90. oraz popowej muzyki tamtych czasów. Równocześnie jednak możecie się spodziewać silnego autorskiego charakteru muzyki chłopaków. No i jeszcze jedno - zwykle występują na scenie w... szlafrokach. Czy będzie tak teraz? Zobaczymy! Zabierzcie na koncert swoje mamy, koniecznie!

Co tym razem zobaczymy w Bagateli? W piątek dwukrotnie, bo o godz. 16:30 i 19:15 teatr pokaże “Prawdę... o zdradzie”. Najlepsi aktorzy Bagateli wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej francuskiej komedii, a autorzy pytają o sens zdrady. Warto zobaczyć! To na Dużej Scenie, a co ze Sceną na Sarego 7? Tam w sobotę i niedzielę o godz. 18 zobaczymy “Lot nad kukułczym gniazdem”. Scena zamieni na ten czas się w oddział szpitala psychiatrycznego. Historia McMurphy’ego to opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą już odpowiedzieć sobie sami. Powieść Kena Keseya powstała w czasie, gdy szaleństwo zaczęto traktować jako zdrową odpowiedź na niezdrowe otoczenie społeczne. Polecamy!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na spektakle Bagateli - piątkową “Prawdę...o zdradzie” o godz. 16:30 oraz sobotni “Lot nad kukułczym gniazdem”. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Ile Oscarów zdobyła słynna ekranizacja “Lotu nad kukułczym gniazdem”? Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 maja do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który chcecie się wybrać. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

Już w najbliższy poniedziałek o godz. 20 Teatr Mumerus pokaże swój popisowy spektakl pt. “Historyja barzo cudna”. Historia ta wydarzyła się bardzo dawno temu i zarazem wydarza się wciąż, tu i teraz. Walka dobra ze złem, człowieka z diabłem, aktora z postacią. Teatr Mumerus opowiedział historię o rzeczywistości, dla nas współczesnych, tak odległej i obcej. Kto dzisiaj zastanawia się nad sejmem piekielnym, czartami i pochodzeniem dobra i zła? Spektakl wyjątkowo tym razem w wersji plenerowej na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Historyja barzo cudna” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie. W spektaklu wykorzystano fragmenty różnych tekstów. Jakich? Wymieńcie przynajmniej dwa z nich. Odpowiedź podsyłajcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 24 maja do godz. 14 w tytule maila wpisując MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.