górne tło

Wręczono Stypendia Twórcze Miasta Krakowa

Piszą scenariusze, komponują muzykę, organizują wystawy, kręcą filmy, tworzą projekty wideo i instalacje, przywracają blask zabytkom – w środę, 29 maja prezydent Jacek Majchrowski Stypendia Twórcze Miasta Krakowa. Nagrodę otrzymało 40 twórców i menedżerów kultury.

– W sumie od 1994 roku przyznano już 446 Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. W tym roku do tego grona dołączyło kolejne 40 osób. Sądzę, że będziecie tymi osobami, które także rozsławią nasze miasto. I mam nadzieję, że za jakiś czas, kiedy będziecie przygotowywać swoje życiorysy, zaznaczycie, że byliście stypendystami Miasta Krakowa – mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Stypendia przyznaje prezydent Krakowa na podstawie propozycji przedstawionych przez Komisję ds. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, złożoną z wybitnych krakowskich przedstawicieli środowisk twórczych oraz menedżerów kultury. W tym roku komisji przewodniczył Andrzej Kulig – zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej. Do konkursu wpłynęło, aż 220 wniosków.

Stypendia otrzymali:

- w dziedzinie filmu:

- w dziedzinie literatury:

- w dziedzinie sztuki wizualne oraz street art:

- w dziedzinie architektury:

- w dziedzinie muzyki poważnej:

- w dziedzinie muzyki popularnej:

- w dziedzinie tańca:

- w dziedzinie teatr:

- w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa Krakowa: folkloru i tradycji:

- w dziedzinie kultury ludowej:

- w dziedzinie opieka nad zabytkami:

- w dziedzinie kultury cyfrowej:

- w dziedzinie intermedia, projekty interdyscyplinarne z wykorzystaniem nowych technologii:

- w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej:

- w dziedzinie zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury:

W tym roku w gronie laureatów Stypendium w dziedzinie niematerialne dziedzictwo Krakowa: folklor i tradycja znalazło się po raz pierwszy dwóch szopkarzy. Przypominamy, że 22 maja w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie nastąpiło przekazanie certyfikatu o wpisie szopkarstwa krakowskiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzja o wpisie tradycji budowy krakowskich szopek na te prestiżową listę zapadła na posiedzeniu komitetu, które odbyło się 29 listopada 2018 r. na Mauritiusie. To pierwszy taki wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.