Park Lotników Polskich składa się z dwóch części – większej od strony al. Pokoju do al. Jana Pawła II; mniejszej od strony al. Jana Pawła II do Muzeum Lotnictwa. Zajmuje powierzchnię 43,06 ha.
Park położony jest w dolinie rzeki Wisły, na lewym jej brzegu. Dawniej nosił nazwę parku Kultury i Wypoczynku. Zwany do dziś jest często jako park AWF-u.
Ukształtowanie terenu parku jest zróżnicowane. W części południowej teren jest równinny. W części środkowej znajduje się skarpa, wznosząca teren parku o około trzy metry.
Park Lotników Polskich charakteryzuje się bogactwem flory i fauny. Południowa część parku jest słabo zadrzewiona – przeważają tam trawy i rośliny zielne z pojedynczymi drzewami lub ich skupiskami. Północna część parku posiada zwarte zadrzewienie.
Drzewostan parku Lotników Polskich charakteryzuje się dużą różnorodnością. Przeważają tam drzewa rodzime, głównie liściaste: topola czarna, czeremcha późna (amerykańska), olsza czarna, wierzby biała i krucha, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, klon pospolity i srebrzysty, brzoza brodawkowata, robinia akacjowa. Z drzewa iglastych rośnie tam modrzew europejski oraz kilka świerków.
Urozmaiceniem drzewostanu są drzewa owocowe: czereśnie, śliwy wiśniowe czerwonolistne oraz orzechy włoskie. Jednym z ciekawszych i charakterystycznym elementem parku są okazałe i dość stare wierzby płaczące. Rosną one pojedynczo lub tworzą malownicze skupiska.
Na trawnikach znaleźć można stokrotki, jaskry, mniszki, bodziszki, jasnoty białe i przetaczniki ożankowe. Wśród grzybów występują purchawica olbrzymia, koronica ozdobna i pieczarka szlachetna.
Teren parku zamieszkują ciekawe gatunki ptaków: gołąb grzywacz, dzięcioł zielony, sójka zwyczajna, sroka, szpak i kos.
Największą atrakcją jest znajdujący się tam Ogród Doświadczeń – unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie w postaci kilkudziesięciu plenerowych instalacji dydaktycznych.