górne tło

Uczniowie będą zużywać mniej plastiku

W krakowskich szkołach rozpoczyna się plastikowa rewolucja. Wydział Edukacji UMK przygotował zestaw praktycznych porad, które pomogą uczniom i nauczycielom w walce z plastikiem.

Tomasz Kobylański

Teraz czas na dyrektorów szkół, uczniów i nauczycieli – do 17 czerwca mają czas na przesłanie informacji o ich własnych pomysłach na walkę z plastikiem. Posłużą one do przygotowania katalogu dobrych praktyk, którymi będą mogli zainspirować się inni.

Obwarzanki sprzedawane w papierowych torebkach zamiast plastikowych woreczków, zeszyty oprawiane w ekologiczne okładki, picie krakowskiej kranówki, a nawet… „kreatywny recykling” – to tylko niektóre pomysły na ograniczenie zużycia plastiku, które Wydział Edukacji skierował do krakowskich szkół i placówek.

Chcieliśmy wspomóc nasze szkoły i placówki w walce z plastikiem, dlatego przygotowaliśmy 10 prostych porad, które można wcielić w życie praktycznie od zaraz. Poprosiliśmy również dyrektorów, żeby napisali nam, co już teraz robią – na tej podstawie stworzymy katalog dobrych praktyk zero waste w krakowskich szkołach i placówkachmówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.


Mniej plastiku – nasze pomysły


W przygotowaniu rekomendacji dla szkół uczestniczyli nie tylko urzędnicy, ale także eksperci i osoby zaangażowane na co dzień w walkę z plastikiem – prof. Małgorzata Grodzińska-Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem realizującym projekt „Nie!DlaPlastiku”, a także przedstawiciele nieformalnej grupy aDaSie oraz nauczycielka biologii i przyrody Elżbieta Gierek.

Porady zostały przygotowane w związku z uchwałą miejskich radnych „Kraków bez plastiku”, a także przyjętą niedawno dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady zobowiązującą państwa członkowskie Unii Europejskiej do ograniczania lub wręcz rezygnacji z użycia najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Dodajmy, że to nie jedyne działanie, mające na celu ograniczenie zużycie plastiku w szkołach. W odpowiedzi na uwagi rodziców skierowano również pismo do dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Krakowie z prośbą o rozważenie zastąpienia opakowań plastikowych (w których są dostarczane do szkół produkty spożywcze, w tym owoce i warzywa) opakowaniami bardziej przyjaznymi środowisku.

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL