Działania Gminy Miejskiej Kraków na rzecz dostosowania do zmian klimatycznych – to temat drugiego z cyklu seminarium dla członków zarządów spółek miejskich, odbywającego się w dniach 13-14 czerwca w Krynicy Zdroju.
– Uczestnicy spotkania rozmawiają o kwestiach dotyczących projektów związanych z adaptacją miasta do zmian klimatu. Wśród tematów wiodących są między innymi zagadnienia związane z poprawą jakości powietrza, ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery, tworzeniem oaz zieleni, ograniczeniem niekorzystnych skutków nawalnych deszczy, oszczędnością wody pitnej a także wykorzystaniem jej w obiegu zamkniętym – podsumowuje Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie.
Warto zaznaczyć, że miasta niewątpliwie są miejscem koncentracji ludzi, produkcji, usług, potencjału naukowego i kulturowego. Są również miejscem, w którym występuje największa emisja gazów cieplarnianych i największa wrażliwość na zmiany klimatu. Globalne ocieplenie skutkuje zwiększoną częstotliwością i nasileniem ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska zostały wykonane plany adaptacji 44 największych miast Polski. W Krakowie jako najbardziej istotne zostały określone zagadnienia związane z wzrastającą temperaturą (fale upałów) potęgowane przez zjawisko miejskiej wyspy ciepła. W drugiej kolejności wzrastająca dywersyfikacja opadów, w której okresy suszy przeplatają się z deszczami nawalnymi powodującymi lokalne podtopienia, a nawet powodzie. Kolejnym, istotnym zagrożeniem jest zanieczyszczenie powietrza głównie w okresie zimowym oraz ozonem w okresie letnim.
Jak zaznaczał podczas seminarium Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, spektrum działań adaptacyjnych jest niezwykle szerokie. W uproszczeniu można je przedstawić za pomocą kilku haseł: więcej zieleni w mieście w różnej postaci (parki, parki kieszonkowe, parki rzeczne, parki leśne itp.), więcej wody w mieście (infrastruktura błękitno-zielona, czyli połączenie wody z zielenią, wodne place zabaw, fontanny, pitniki miejskie, kurtyny wodne), zrównoważony transport, ochrona grup wrażliwych i udogodnienia dla mieszkańców.
Adaptacja do zmian klimatu powinna być rozumiana jako szansa na lepsze urządzenie miasta – miasta oszczędnego, wykorzystującego swoje zasoby i minimalizującego koszty niwelowania skutków, miasta odpornego i miasta, które jest wygodne do życia i przyjazne dla mieszkańców.
Spotkanie osób zarządzających spółkami miejskimi to okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń w wielu dziedzinach. Warto podkreślić, że projekty realizowane przez spółki świadczą o wzorcowej roli administracji samorządowej, projekty demonstracyjne pokazują, że warto je realizować, a dobre praktyki mogą być inspiracją dla podmiotów działających we wszystkich aspektach życia w mieście.
Efektem prowadzonych dyskusji będzie wdrożenie do realizacji omawianych zadań mających na celu ograniczenie skutków zmian klimatycznych, z którymi na co dzień zmaga się Kraków i jego mieszkańcy.