Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego radni zapoznali się z informacjami na temat działań Centrum Obywatelskiego.
O centrum mieszczącym się przy ul. Reymonta opowiadał Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Od 18 lutego 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. „Centrum Obywatelskie – ul. Reymonta 20” finansowane jest ze środków Miasta, a realizowane przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS.
Głównym celem działalności Centrum jest zapewnienie kompleksowego wsparcia infrastrukturalnego i merytorycznego dla rozwoju działalności społecznej i obywatelskiej w Krakowie oraz wzmocnienie współpracy wewnątrz i międzysektorowej w zakresie działań na rzecz krakowian. W ramach Centrum Obywatelskiego zarówno organizacje pozarządowe jak i mieszkańcy Krakowa skorzystać mogą z szeregu działań takich jak: seminaria, szkolenia, doradztwo, grupy robocze, coaching, mentoring, baza lokalowa, baza wiedzy, pośrednictwo wolontariatu, wizyty studyjne, czy różnorakie wydarzenia. Wszystko po to, aby wzmocnić kompetencyjnie, merytorycznie, organizacyjnie podmioty i osoby chcące działać na rzecz Krakowa i jego mieszkańców. Działania mają charakter zarówno wspierający dla podmiotów już doświadczonych, jak też inkubujący dla tych, które poza pomysłem i chęciami nie mają narzędzi to realizacji inicjatyw.
Jak mówił Mateusz Płoskonka, z oferty Centrum skorzystało ponad 520 beneficjentów, ok. 250 organizacji oraz ponad 300 osób fizycznych i grup nieformalnych. Z sal Centrum skorzystało ponad 3000 osób, natomiast pomieszczenia udostępnione były prawie tysiąc razy. Radni pytali, jakie są kolejne plany Miasta związane z tworzeniem miejsc spotkań dla miejskich aktywistów, stowarzyszeń i fundacji. Jak poinformował dyrektor Płoskonka, kolejne Centrum Obywatelskie powstanie już niedługo w Nowej Hucie na os. Centrum C 10.