górne tło

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Ten weekend warto spędzić w Nowej Hucie! Znaleźliśmy przynajmniej kilka dobrych powodów - koncerty, warsztaty i spacery po dzielnicy. Poza tym w TAURON Arenie czarować swoim głosem będzie Michael Buble, a księgarnie z piątku na sobotę zaproszą do siebie czytelników! Nie przegapcie naszego przewodnika po kulturalnym Krakowie.

Zaczynamy od Nocy Księgarń, która już w piątkowy wieczór opanuje Kraków! Małe, lokalne księgarnie chcą przyciągnąć nowych czytelników i pokazać, że są miejscem ciekawym i otwartym na nowości. Co polecamy? W Massolit Books&Cafe najpierw o godz. 19 spotkanie z pisarzem Filipem Zawadą, a o godz. 22 potańcówka przy muzyce funkowej granej przez DJ-ów. Z kolei księgarnia Karakter zaprasza na 24-godzinne czytanie na głos nowego przekładu pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Prousta - początek w piątek o godz. 18:30. Główna Księgarnia Naukowa zaprasza na nocny, księgarniany koncert zespołu Kirszenbaum, połączony z projekcją kolaży filmowych (godz. 19). A to dopiero początek atrakcji, które czekają na Was w piątek. Polecamy!

Mamy już polskiego kandydata do Oscarów - to “Boże Ciało” Jana Komasy, które zebrało świetne recenzje na festiwalach w Wenecji i Toronto. Na polskie ekrany film wejdzie 11 października, ale już od najbliższego piątku będziecie mogli załapać się na przedpremierowe pokazy w Kinie pod Baranami! To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. W roli głównej Bartosz Bielenia, młody i piekielnie zdolny aktor znany z pewnością krakowskim bywalcom teatrów, przede wszystkim Starego, a obecnie grający w nowej sztuce Jana Klaty w Teatrze Nowym Proxima. Seanse pod Baranami od piątku do niedzieli o godz. 17.

Już w najbliższy piątek o godz. 20 na scenie TAURON Areny Kraków wystąpi posiadacz jednego z najcieplejszych głosów muzyki rozrywkowej: Michael Bublé. Któż nie zna jego wykonań takich utworów jak “Feeling good”, “Home” czy “Haven’t met you yet”. W ubiegłym roku ukazała się jego długo oczekiwana płyta, zatytułowana “Love”. Na krążku można znaleźć klasyki muzyki popularnej, takie jak “My Funny Valentine”, czy “La Vie En Rose” w wysmakowanych aranżacjach, ale i premierowe kompozycje, jak utwór „Forever Now”. To będzie niezapomniany i romantyczny wieczór, jesteśmy tego pewni!

Muzeum Krakowa zaprasza na serię wydarzeń z cyklu “Zajrzyj do Huty”! Już w ten weekend będziecie mogli m.in. przespacerować się po nowohuckich schronach (sobota, godz. 10 i 15), zwiedzić dzielnicę szlakiem street artu (sobota, godz. 17), a także szlakiem literacko-kryminalnym (sob, godz. 14). Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych, m.in. o tym, czy istnieje brzmienie Nowej Huty, a także możliwości zwiedzania wystaw w Muzeum Nowej Huty. Sprawdźcie stronę muzeum i szczegóły weekendowych atrakcji!

Z kolei w sobotę NCK zaprasza na Kombinat Kultury 2019! Poprzez serię wydarzeń NCK chce zapoznać publiczność z atrakcjami na kolejny sezon artystyczny. O godz. 11 rozpocznie się Wielki Test Wiedzy o Nowej Hucie! Będzie też możliwość bezpłatnego udziału w zajęciach muzycznych, teatralnych czy tanecznych. Czeka na Was też malarska gra integracyjna, pokaz oraz warsztaty wrotkarskie z instruktorem, a także pokaz filmu „Zimowa wyprawa na K2 1987/1988”. A na zakończenie dnia, o godz. 19, wystąpi Katarzyna Groniec. Zapowiada się dzień pełen wrażeń!

Jeszcze mało Wam atrakcji w Nowej Hucie? No to przenosimy się do Teatru Łaźnia Nowa, gdzie w piątek wystąpi Sławomir Uniatowski z materiałem ze swojej płyty “Metamorphosis”. Teksty na krążku traktują o miłości, przyjaźni, przemijaniu, nadziei i akceptacji samego siebie. Skłaniają do refleksji. Muzyka to połączenie jazzu, soulu, popu z lekką dawką rytmów brazylijskich. Uniatowski to wybitny wokalista, multiinstrumentalista oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Huston, Celine Dion czy Michaelem Buble. Koncert rozpocznie się o godz. 20, polecamy!

Dworek Białoprądnicki zaprasza na Weekend z Jane Austen! Miłośnicy prozy tej brytyjskiej pisarki, autorki m.in. “Dumy i uprzedzenia” oraz “Rozważnej i romantycznej” powinni stawić się tam w sobotę o godz. 13. Wtedy rozpocznie się seria wykładów, m.in. na temat obyczajowości XIX-wiecznej Anglii, mody damskiej w Polsce w tamtym czasie czy etykiety tanecznej w epoce neapolitańskiej. A potem już tylko taniec - warsztaty, pokazy taneczne i bal! W niedzielę od godz. 12 do 16 możecie wziąć kocyk i przyjść na piknik historyczny z zabawami i grami z początku XIX wieku. To się nazywa podróż w czasie!

Macedońska niedziela w MCK na Rynku Głównym! Będzie to dzień otwarty wystawy “Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności”. W programie m.in. oprowadzanie z kuratorkami, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, pokazy i degustacje macedońskich przysmaków kulinarnych, a także spotkanie z nagradzanym na całym świecie polskim fotografem Michałem Siarkiem. A na zakończenie, o godz. 16:30 pokaz kulinarny oraz degustacja przysmaków macedońskich. Polecamy!

Wciąż możecie wybrać się do plenerowej wersji kina Ars na Dolnych Młynów i obejrzeć tam film! W najbliższą niedzielę o godz. 20 czeka nas seans jednego z najbardziej kultowych filmów w historii, czyli “Cinema Paradiso”. Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore (Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Toto, jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów.

W poniedziałek o godz. 19 Teatr KTO zaprasza na swój popisowy spektakl “Chór sierot”! To hipnotyzująca opowieść o samotności. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści. Każda sztuka trwa równo 52 minuty i 6 sekund. Polecamy! Spektakl odbędzie się na Scenie Klasycznej AST.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Chór sierot” Teatru KTO. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie:  W jakich krajach był grany spektakl “Chór sierot”? Wymień minimum trzy z nich. Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 20 września do godz. 14  w tytule maila wpisując TEATR KTO. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.