We wtorek, 24 września 2019 r. specjaliści z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie spotkali się z delegacją z chińskiej prowincji Jiangsu, aby wymienić się doświadczeniami w zakresie ochrony zabytków.
W skład delegacji, na której czele stał inż. Tang Limin, weszli eksperci Instytutu Planowania Miejskiego i Architektury. Założony w 1978 r. Instytut to jedna z najstarszych regionalnych instytucji tego typu w Chinach. Jednostka stanowi obecnie wiodące centrum badawcze i planistyczne, którego pracownicy są autorami wielu innowacyjnych rozwiązań urbanistycznych.
Jiangsu to prowincja leżąca w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin. Stolicą jest współpracujący z Krakowem Nankin. To zabytkowe miasto, szczycące się m.in. najdłuższymi na świecie obwarowaniami miejskimi, jest jednym z 11 historycznych miast prowincji. Tematyka ochrony zabytków jest więc w Jiangsu równie ważna, jak dynamiczny rozwój gospodarczy.
Krakowskie rozwiązania w zakresie ochrony dziedzictwa przedstawił Michał Szkoła, przedstawiciel Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków
Na prezentację złożył się krótki rys historyczny miasta, prezentacja zabytkowego układu przestrzennego, a także podstawy prawne funkcjonowania ochrony dziedzictwa i podstawowe informacje dotyczące jej finansowania. Gości szczególnie zainteresowały zagadnienia związane z nowymi inwestycjami na terenie zabytkowego starego miasta, zasady funkcjonowania parku kulturowego, a także wpływ dziedzictwa na ruch turystyczny w mieście.
Delegacja przekazała Miastu Kraków próbkę tradycyjnego nankińskiego brokatu. Skomplikowany proces tkania tych znanych w całym świecie bogatych tkanin to doskonały przykład lokalnego niematerialnego dziedzictwa, wpisany na Listę UNESCO w 2009 r.