Małopolska Noc Naukowców 2019 już w piątek
Już w najbliższy piątek, 27 września naukowe zagadki przestaną być zagadkami, a tajemnicze laboratoria przestaną być tajemnicze. A wszystko to dzięki naukowcom, którzy rozwiążą najtrudniejsze łamigłówki i otworzą drzwi do niedostępnych na co dzień miejsc, w których prowadzone są badania naukowe.
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej. Poprzez ciekawe wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy czy też możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień laboratoriów, organizatorzy chcą pokazać, że nauka to ciekawa i nieodłączna część naszego życia. Podczas Nocy każdy może poczuć się prawdziwym naukowcem i pod czujnym okiem badaczy zagłębić się w tajniki tego fascynującego zawodu.
Najciekawsze propozycje dla:
- Najmłodszych - spotkanie o tym, jak zrozumieć kota na podstawie języka jego ciała i zachowania (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie)
- Trochę starszych - lot symulacyjny myśliwcem F 16 (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)
- Młodzieży - warsztaty z drukowania 3D oraz zdobywania ukrytych informacji i łamania haseł w „Szkole hackerów” (Uniwersytet Jagielloński)
- Dbających o zdrowie - warsztaty przygotowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą poświęcone badaniom biomarkerów chorób cywilizacyjnych
- Fanów robotów - wyścigi robotów, roboty z lego, roboty sumo, pokazy tańczącego robota oraz zajęcia „pokieruj robotem” i „zaprogramuj robota”
- Miłośników nowych technologii - prezentacje nowoczesnych pojazdów skonstruowanych przez pracowników oraz studentów Politechniki Krakowskiej, krótki kurs rozpoznawania emocji w głosie i mimice twarzy za pomocą nowych technologii – „Cyberemocje”
- Humanistów - biblioteczna gra terenowa „W labiryncie przygody” (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
- Umysłów ścisłych – zabawa typu escape room w „Salonie Kartezjusza” czyli multimedialnym i interaktywnym pokoju poświęconym w całości algebrze i geometrii, a także wyzwanie matematyczne Jamesa Bonda
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Więcej informacji