W czwartek, 10 października, na placu Szczepańskim odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „650 lat herbu miasta Krakowa”. Wystawę przygotowało Archiwum Narodowe w Krakowie we współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i Urzędem Miasta Krakowa.
Ekspozycja prezentuje dzieje herbu Krakowa od średniowiecza do współczesności, ukazując różne sfery jego występowania, pełnione przezeń funkcje oraz przemiany, jakim podlegał. Herb Krakowa jest przedstawiony jako znak prawny i dzieło sztuki, widoczne w architekturze Krakowa, zdobiące dokumenty czy księgi miejskie, ale także meble i przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja jest opowieścią o historii Krakowa widzianej przez pryzmat jego głównego znaku, a archiwa i archiwiści ukazani są jako jego strażnicy.
Prezentowane materiały to unikatowe archiwalia i muzealia, przechowywane w zbiorach różnych instytucji, m.in.: Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bazyliki Mariackiej w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urzędu Miasta Krakowa, Zamku Królewskiego w Warszawie.
Wystawa jest dedykowana prof. Marianowi Friedbergowi (1902–1969), wybitnemu historykowi i archiwiście, autorowi naukowego opracowania dziejów herbu Krakowa, w przypadającą na ten rok pięćdziesiątą rocznicę jego śmierci.
Wystawę można oglądać na placu Szczepańskim do 29 października, a następnie w Archiwum Narodowym w Krakowie do 2 grudnia.