górne tło

System wsparcia i rehabilitacji dla osób po kryzysach psychicznych

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. A. Kępińskiego zaprasza osoby po kryzysach psychicznych do skorzystania z systemu wsparcia i rehabilitacji społecznej i zawodowej. W ramach projektu można skorzystać z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Centrum Seniora, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Wsparcia.

Warsztat Terapii Zajęciowej jest dziennym ośrodkiem rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób przewlekle chorujących psychicznie. Misją WTZ jest tworzenie oparcia społecznego, wzmacnianie możliwości rehabilitacji społecznej i wsparcie do zatrudnienia na chronionym i otwartym rynku pracy. Oprócz ośmiu pracowni terapii zajęciowej prowadzone są zajęcia z psychoterapii, psychoedukacji i zajęcia ruchowe. Program dopasowywany jest indywidualnie do możliwości i potrzeb uczestnika. Uczestnikiem Warsztatów może zostać każda osoba, która posiada orzeczenie niepełnosprawności w stopniu miarkowanym lub znacznym, ze wskazaniem do Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Dla osób, które posiadają orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność z powodu choroby psychicznej, mają ukończone 45 lat oraz są mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków i powiatu krakowskiego organizowane są zajęcia grupowe w ramach projektu „Samodzielni i skuteczni Seniorzy – Centrum Seniora” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ofercie zajęć znajduje się:

Środowiskowy Dom Samopomocy jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób przewlekle psychicznie chorych, które w ramach indywidualnych i zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych uczą się, rozwijają i podtrzymują umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Zapewnia opiekę indywidualną terapeuty zajęciowego, psychologa, pedagoga, pielęgniarki oraz fizjoterapeuty. ŚDS ma za zadanie stworzenie oparcia społecznego dla osób chorujących psychicznie i ich rodzin.

Osoby, które posiadają orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność z powodu choroby psychicznej i są mieszkańcami województwa małopolskiego mogą korzystać z zajęć w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia miejscem usamodzielniania dla osób chorujących psychicznie” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku w formie grupowej i dotyczą między innymi zdrowego żywienia, doradztwa socjalno-zawodowego, rzeźbiarstwa, rehabilitacji ruchowej, terapii tańcem i ruchem DMT, treningu inteligencji emocjonalnej czy jogi.

Szczegółowe informacje na temat systemu wsparcia oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób po kryzysach psychicznych można uzyskać w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej przy pl. Sikorskiego 2/8 lub pod nr tel. 124225067.

plakat