W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości, że co najmniej raz w roku powinni zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia.
Regularne usuwanie zanieczyszczeń przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie. Brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów – w przypadku pożaru lub zaczadzenia – może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. W ubiegłym roku odnotowano w całej Polsce 15 882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 od urządzeń na paliwa gazowe. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi zatruciem tlenkiem węgla. W poprzednim sezonie grzewczym PSP odnotowała 3842 zdarzenia związane z czadem, w których poszkodowane zostały 2024 osoby, a 52 straciły życie.
Profesjonalna kontrola kominiarska to zatem nie tylko formalność, ale główna zasada bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia albo uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem albo zatrucie gazem.