To będzie długi weekend, który warto należycie wykorzystać! My już jesteśmy ciekawi akustycznego koncertu Edyty Górniak w ICE Kraków czy brzmienia na żywo nowej płyty Mikromusic. Poza tym święto 11 listopada kinomani mogą uczcić oglądając polskie kino w Kice i Agrafce, a na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w tym tygodniu głośna premiera, czyli “Hamlet”. Zapraszamy!
Zaczynamy jednak od klimatów komediowych! W Klubie Studio do niedzieli potrwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Scenicznej - ImproFest. W piątek o godz. 18 na koncercie otwarcia wystąpi krakowska Grupa Ad Hoc oraz wrocławscy Narwani z kontekstu. Potem nocne marki mogą od 22:30 obejrzeć nocne improwizacje. W sobotę występy grup z całej Polski rozpoczną się o godz. 18, a w niedzielę o 17. Ostatniego dnia na scenie zobaczymy też Baby Wants Candy! z USA z improwizowanym musicalem. Warto!
Tej artystki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - Edyta Górniak zaśpiewa w Centrum Kongresowym ICE podczas koncertu akustycznego! Usłyszymy jej największe przeboje, ale także utwory z płyt, które wcześniej nie były wykonywane publicznie. Czy wśród wykonywanych piosenek znajdą się takie legendy jak “To nie ja”, “Jestem kobietą”, “Kolorowy wiatr” czy “Dotyk”? Tego już dowiecie się na żywo podczas piątkowego koncertu, który rozpocznie się o godz. 20. Jedno jest pewne - ten głos wciąż robi wrażenie!
O tej premierze będzie w Krakowie głośno! Na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego już w ten weekend zobaczymy “Hamleta” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Twórcy spektaklu korzystali nie tylko z tekstu Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, ale też idei i fragmentów tekstów Stanisława Wyspiańskiego. W tytułową rolę wcieli się Marcin Kalisz, a na scenie zobaczymy jeszcze m.in. Andrzeja Grabowskiego czy Hannę Bieluszko. Spektakl zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 17.
W poniedziałek 11 listopada warto wybrać się do Agrafki lub Kina Kika. Obydwa miejsca zapraszają nas na Dzień Filmu Polskiego. Co obejrzymy tego dnia? W Agrafce repertuar pełen gorących jesiennych premier: polski kandydat do Oscara, czyli głośne “Boże ciało” Jana Komasy, “(Nie)znajomi”, czyli remake włoskiego hitu z doborową obsadą czy też “Ikar. Legenda Mietka Kosza” - opowieść o niewidomym pianiście jazzowym. Podobny zestaw filmów znajdziemy w Kice. Poza tymi oczywistymi propozycjami możecie też nadrobić filmy historyczne - “Piłsudskiego” (Agrafka) i “Legiony” (Kika). Repertuar znajdziecie na stronach kin.
Jeszcze do piątku odbywają się w Kinie pod Baranami pokazy filmów nominowanych do prestiżowej nagrody LUX Film Prize, które odbędą się równocześnie w 25 europejskich kinach. W piątek o godz. 20 obejrzymy ostatni z nich, czyli dokument “Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”. W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. Nikt nie przeżył katastrofy. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić? Polecamy seans!
Tymczasem Bagatela zaprasza na spektakl “Boska terapia” na Scenie na Sarego 7. Znaną psychoterapeutkę niespodziewanie odwiedza atrakcyjny mężczyzna. Ten wielkiego formatu Gość domaga się wyleczenia z depresji. Czy Ella podoła temu zadaniu? Sztuki Anat Gov w lekkiej i przystępnej formie opowiadają o rzeczach najważniejszych. Tak jest i w wypadku „Boskiej terapii”, cieszącej się popularnością na całym świecie. Sprawdźcie zatem czy i Wam przypadnie do gustu ten spektakl - szansa w piątek i sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 17.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na niedzielny spektakl “Boska terapia” w Bagateli. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jaki tytuł w oryginale nosi sztuka Anat Gov, na podstawie której powstał spektakl Bagateli? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 listopada do godz. 14 w tytule maila wpisując TEATR BAGATELA. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
Na swoje spektakle zaprasza również Teatr KTO. W piątek dostaniecie “Kredyt zaufania” od Izy Kały. W tym One Woman Show wciela się ona w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. Z kolei w sobotę Iza pokaże “Początek końca”, czyli pełen humoru i niecodziennych postaci show w konwencji kursu samorozwoju. Po nim wyjdziesz profesjonalnie przeszkolony i gotowy na życiowe perypetie. Dzięki Izie i jej ćwiczeniom obnażysz i wyśmiejesz prawdę o życiu. Tak, jedyne co w nim jest stałe, to ciągła zmiana. Dwa wieczory pełne śmiechy rozpoczną się o godz. 19 na Scenie Klasycznej AST.
KONKURS
Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy “Kredyt zaufania” i sobotni “Początek końca” w Teatrze KTO. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na proste pytanie: Jakie nagrody otrzymała Izabela Kała za swój spektakl “Kredyt zaufania”? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 8 listopada do godz. 14 w tytule maila wpisując TEATR KTO i tytuł spektaklu, na który się wybieracie. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.
W Teatrze Variete w poniedziałek wystąpi grupa Mikromusic w akustycznej odsłonie. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Na koncercie można usłyszeć takie instrumenty jak gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, saxhorn barytonowy, basowy flet czy turecki saz. Zespół promuje podczas tej trasy nowe wydawnictwo pt. "Mikromusic z Dolnej Półki". Coś czujemy, że to będzie naprawdę wyjątkowy koncert! Początek o godz. 20.
Teatr Barakah w ramach swojej serii Muzyczna Jesień proponuje prawdziwą petardę - duet Mikołaj Trzaska i Andrzej Stasiuk na jednej scenie! Najpierw było słuchowisko. Na początku nagrywali w lesie, potem Stasiuk siedział w samochodzie, gdzie czytając swoją powieść, miał w ostrzejszych fragmentach naciskać mocniej pedał gazu. Tak powstała płyta „Kantry” czyli wolne tłumaczenie Stasiuka na muzyczny język Trzaski. Obecnie koncertują z nowym materiałem – Mikołaj Trzaska tworzy na żywo dźwiękowe przestrzenie, do których Stasiuk czyta fragmenty swojej prozy, m.in. z „Kronik beskidzkich i światowych”. Miłośnicy jazzu, dobrej literatury i ciekawych występów powinni znaleźć się w poniedziałek o godz. 20 w Barakah.
Niecodzienne widowisko “Świat Mistrza Beksińskiego” już w niedzielę zawita do Krakowa do sali Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To wydarzenie artystyczne jest propozycją dla odbiorców muzyki i malarstwa. Koncert składa się z dwóch części. W pierwszej z nich usłyszymy kwintet fortepianowy: “Moderato” Schnittkego. W przerwie można będzie obejrzeć obrazy malarza pochodzące z Muzeum Historycznego w Sanoku. W drugiej części usłyszymy “Requiem” - Alfreda Schnittkego połączone dramaturgicznie z multimedialnym pokazem obrazów Beksińskiego. Początek o godz. 17:45.