górne tło

Kulturalny przewodnik weekendowy [KONKURS]

Cóż za festiwalowy weekend się szykuje! Nie dość, że w Klubie Studio muzycznie będą rządzić Synestezje, to jeszcze mamy coś dla kinomanów - Etiuda&Anima! Poza tym TAURON Arena Kraków szykuje dwa naprawdę rewelacyjne koncerty, a Muzeum Narodowe ma dla Was ciekawą promocję! Sprawdźcie koniecznie nasz weekendowy przewodnik kulturalny. 

Zaczynamy od Festiwalu Synestezje, który już od dobrych kilku lat gości na Miasteczku Studenckim. Wydarzenie rozpocznie się już w czwartek, ale co czeka nas od piątku do niedzieli? Po pierwsze - koncerty w Klubie Studio! W piątek spotkamy się z muzyką folkową oraz orientalną, a wszystko to dzięki Dikanda & Marko Kukobat oraz Kroke & Maja Sikorowska. W sobotę na scenie pojawi się zespół The Dumplings, który aktualnie jest na swojej pożegnalnej trasie „Przykro Mi”. Na zakończenie Festiwalu powrót do przeszłości – Kult ze swoją Pomarańczową Trasą! Z kolei Gwarek oraz Zaścianek będzie gościł różne nurty muzyczne – folkmetalowe brzemienia w wykonaniu Percival Schuttenbach ich „Reakcja Pogańska”, indie-rockowy kwartet Terrific Sunday. Kraków będzie reprezentował znany wielu Buskers Band, Aco Project oraz Ad Libitum. Bądźcie tam!

W piątek w Kinie Pod Baranami rusza Tydzień Filmu Niemieckiego - wyjątkowe wydarzenie poświęcone kinematografii naszego zachodniego sąsiada. Wędrujący po Polsce przegląd to szansa na przyjrzenie się pełnemu spektrum tamtejszej sceny filmowej - bez pominięć ze względu na rodowód, gatunek czy komercyjny charakter. W programie m.in. laureat Srebrnego Niedźwiedzia “Błąd systemu” oraz nominowane do Oscara “Obrazy bez autora”. Repertuar na stronie kina!

Do niedzieli potrwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima, czyli najstarsze w Polsce wydarzenie konfrontujące osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej. Corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się nagrody dla najlepszej etiudy fabularnej i dokumentalnej oraz dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Na seanse zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Nie zabraknie też warsztatów animacji dla młodszych i starszych!

TAURON Arena w ten weekend będzie gościć gwiazdy estrady! W sobotę na największej scenie w Krakowie wystąpi Lady Pank. Zespół – po 35 latach od premiery historycznego debiutanckiego albumu, który przeszedł do historii polskiego rocka jako klasyk jest dla wielu fanów polskiej muzyki niczym biblia. Grupa zaprezentuje zarówno utwory z płyty "LP1", jak i pozostałe przeboje których ma na swoim koncie dziesiątki. Koncertom będzie towarzyszyła oprawa nawiązująca do okresu, kiedy Lady Pank zaczynało swoją burzliwą karierę czyli do lat 80. Nie zabraknie niespodzianek i zaskoczeń, którymi zespół Jana Borysewicza i Janusza Panasewicza rzadko rozpieszcza swoich fanów. Początek o godz. 18.

Z kolei w niedzielę na scenie TAURON Areny Kraków zobaczymy Al Bano i Rominę Power! Duet którego repertuar przepełnia miłość i szczęście, po prostu „Felicita”. Niezapomniani i romantyczni artyści wielkich światowych scen, którzy odrodzili między sobą gorące uczucie sprzed wielu lat! Wciąż bezustannie wyprzedają bilety na swoje koncerty, a kolejne generacje nucą ich pełne miłości utwory. W Krakowie wystąpią wraz z towarzyszeniem orkiestry! Specjalnie dla polskich widzów zabrzmią takie przeboje jak: „Felicita”, „Sempre sempre”, „Liberta, „Ci Sara”, „Tu soltanto tu”, Sharzan”, „Nostalgia Canaglia” oraz wiele innych. Początek koncertu o godz. 18.

Muzeum Narodowe w Krakowie od piątku do niedzieli zaprasza na “Weekend za pół ceny”! W ramach akcji można zwiedzić wystawy w oddziałach MNK w promocyjnych cenach, czyli -50%. Co polecamy? Gmach Główny z wystawą “Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” i prezentacją obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" - to ostatnie dni przed przeprowadzką Damy do Muzeum Czartoryskich! A także Dom Jana Matejki z pokazem obrazu "Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką" - przejmujący portret ślepego starca, ukazanego na tle gotyckiego maswerku i prowadzonego przez skupioną czarnowłosą dziewczynę poruszał serca krakowian - i taki właśnie był jego cel. A to jeszcze nie wszystko - sprawdźcie resztę propozycji na stronie MNK!

Krakowski Salon Sztuki organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Artyści Innowacja Teoria (F.A.I.T.) to przeglądowa wystawa sztuki tworzonej przez artystów związanych z Krakowem. Najnowsze prace 112 artystek, artystów i kolektywów zostały wybrane przez czworo selekcjonerów spośród prawie 1000 zgłoszonych dzieł. Możecie je obejrzeć je w Pałacu Sztuki, przy pl. Szczepańskim jeszcze do najbliższej niedzieli. W trakcie wystawy, na której pokazane zostaną zarówno obrazy i rzeźby, jak i rysunki, fotografie czy instalacje, polecamy także bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Peter Bence wystąpi w niedzielę w ICE! Światowej sławy pianista, grający na fortepianie jak na perkusji i gromadzący komplety publiczności na wszystkich kontynentach, przyjedzie do Krakowa. Jego ekspresyjny styl i fantastyczna wirtuozeria nadały mu tytuł „najszybszego pianisty na świecie”! W ciągu 7 minut potrafi uderzyć w klawisze fortepianu aż 765 razy! Na scenie się nie oszczędza i gra jak szalony, nadając instrumentowi pełną moc. Jego styl grania na fortepianie przełamuje granice pomiędzy muzyką klasyczną i rozrywkową. To trzeba usłyszeć na żywo! Koncert już o godz. 20.

“Panny z Wilka” na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza już w ten weekend na scenie Teatru Starego!  Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Spektakl od piątku do niedzieli o godz. 19:15.

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń Gminną. Najbliższy spektakl w poniedziałek, 25 listopada o godz. 20.

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na poniedziałkowy spektakl “Pieśń Gminna” Teatru Mumerus. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Kto przygotował projekt plakatu i ulotki do spektaklu "Pieśń gminna"? Odpowiedź wyślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 22 listopada do godz. 12  w tytule maila wpisując TEATR MUMERUS. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.