górne tło

Druga edycja konferencji „Literatura w więzieniu”

Literatura uczy, bawi i wzrusza, ale też… resocjalizuje. We wtorek, 17 grudnia w Pawilonie Wyspiańskiego Wojciech Brzoska, Agnieszka Kłos, Tomasz Lipski i Agnieszka Wazowska omówią rolę literatury w procesie resocjalizacji osadzonych w aresztach i zakładach karnych podczas drugiej konferencji „Literatura w więzieniu”. Do dyskusji zaprosi Grzegorz Jankowicz – prowadzący zajęcia z cyklu „Szkoła czytania” w Areszcie Śledczym w Krakowie.

Druga edycja konferencji „Literatura w więzieniu”, realizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, poświęcona będzie resocjalizacji osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych poprzez ich udział w zajęciach literackich. Zaproszeni goście, w grupie których znaleźli się zarówno pracownicy służby więziennej, jak i aktywiści współpracujący z instytucjami penitencjarnymi, będą dyskutować o nowych propozycjach literackich aktywności dla osadzonych, a także zastanawiać się, w jaki sposób upowszechnić podobne programy resocjalizacyjne. Jak wzbogacić programy resocjalizacyjne o zajęcia czytelnicze? Jak rozmawiać z osadzonymi o literaturze, by stała się ona narzędziem resocjalizacji? Jakie metody mogą okazać się najlepsze w realiach aresztów i zakładów karnych?

Na te i inne pytania odpowiedzą we wtorek, 17 grudnia o godz. 10.00 w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 goście konferencji: Wojciech Brzoska, muzykujący poeta, organizator wielu wydarzeń kulturalnych dla osadzonych; Agnieszka Kłos, doktor nauk historycznych, autorka ogólnopolskiej akcji czytelniczej dla więźniów zakładów karnych Książka za kraty; Tomasz Lipski, autor audycji autorskich w radiowęźle w Areszcie Śledczym w Gdańsku i redaktor antologii poezji osób osadzonych oraz Agnieszka Wazowska, starszy wychowawca Działu Penitencjarnego ds. kulturalno-oświatowych i rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju. Konferencję poprowadzi Grzegorz Jankowicz – pracownik KBF, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, od dwóch lat prowadzący zajęcia z cyklu „Szkoła czytania” w Krakowskim Areszcie Śledczym przy ulicy Montelupich w Krakowie.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Program konferencji

Sesja przedpołudniowa

Sesja popołudniowa

 

Więcej informacji o konferencji: miastoliteratury.pl