górne tło

Świąteczno-noworoczny przewodnik kulturalny [KONKURS]

Świąteczny czas to przede wszystkim rodzinne spotkania przy wspólnym stole. Jeśli jednak najdzie Was ochota, żeby na chwilę od tego stołu się oderwać - mamy dla Was wiele kulturalnych propozycji na ten czas. Zapraszamy na nasz wyjątkowy przewodnik!

Zaczynamy od bożonarodzeniowego koncertu kolęd w kościele oo. Pijarów. 25 grudnia o godz. 17 będziemy mogli posłuchać tam takich świątecznych utworów jak “Feliz Navidad”, “White Christmas”, “Have Yourself a Merry Little Christmas” czy “Jingle Bells”. Przy akompaniamencie jazzowego bandu Prestige Chamber Orchestra utwory zaprezentują utalentowani wokaliści - gwiazdy telewizyjnych show takich jak Mam Talent, The Voice of Poland czy Bitwa na Głosy. Nie zabraknie również najpiękniejszych polskich kolęd, takich jak “Cicha noc”, “Lulajże Jezuniu” czy “Bóg się rodzi”.

Kolędom poświęcony jest też zimowy koncert "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!", który odbędzie się w sobotę 28 grudnia o godz. 19.00 w Kościele p.w. św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 nr 63. W koncercie "Kolędy na trzech tenorów" wystąpią Jakub Oczkowski, Alexander Martinez oraz Piotr Karzełek – śpiewacy znani szerokiej publiczności z recitali na rodzimych scenach operowych i operetkowych. W programie koncertu znajdą się najbardziej znane – nie tylko polskie – kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne: “Bóg się rodzi”, “Cicha noc” czy “Hej kolęda, kolęda!”.

W piątek, 27 grudnia zapraszamy do Piwnicy pod Baranami na nastrojowy, przepełniony niezwykłą aurą krakowskiego Kazimierza koncert pieśni żydowskich śpiewanych w języku jidisz w wykonaniu charyzmatycznej aktorki Beaty Czerneckiej i muzyków Piwnicy. Na program Zol Zajn (czyli "Niech tak się stanie") składają się utwory zaczerpnięte ze współczesnej poezji żydowskiej oraz stare pieśni ludowe, które idealnie komponują się z niezwykłą, mocną barwą głosu artystki. Początek o godz. 19.

Stary Teatr zaprasza w przerwie międzyświątecznej na “Triumf woli”, czyli spektakl z pozytywnym przesłaniem, emanujący dobrą energią i wiarą w człowieka, który może być – i bywa – wspaniały. Na wyspie pośrodku oceanu, pasażerowie ocaleni z katastrofy lotniczej na przekór powadze sytuacji próbują urozmaicić sobie czas opowiadając historie o ludziach, bez których świat utknąłby w miejscu. Choć przychodzi im to z trudem, zwłaszcza że w grupie nie brak malkontentów, wkrótce wcielają się w role bohaterów, którzy zrobili coś po raz pierwszy. Na scenie 28, 29 i 31 grudnia o godz. 18.

W sobotę, 28 grudnia na koncert kolęd zaprasza Piwnica pod Baranami. Większość utworów, które usłyszymy tego wieczoru to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne "opłatki") oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra "Kuby" Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Początek o godz. 18.

Przechodzimy do sylwestrowych wydarzeń. Na koncert “Born by Boney M.” zaprasza 31 grudnia Teatr im. Juliusza Słowackiego. “Rasputin”,  “Rivers of Babylon”, “DaddyCool”… – każdy z nas zna te hity, każdy nieraz przy nich tańczył, każdy – choć nie każdy się przyzna – je sobie śpiewał. Wspaniali artyści, muzyka na żywo, bajecznie kolorowe kostiumy, zabawne choreografie…Zapowiada się szampański Sylwester w rytmie disco!

Z kolei wieczór sylwestrowy w Operze Krakowskiej będzie w tym roku fascynującą podróżą za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych, ojczyzny musicalu, Leonarda Bernsteina, Andrew Lloyda Webbera i Georga Gershwina. Posłuchamy wielkiego przeboju Franka Sinatry “New York, New York”, z Cole'em Porterem wpadniemy na Broadway, aby poprosić Kate o pocałunek, obejrzeć “Skrzypka na dachu”, “West Side Story” i “Kandyda”. Wracając z musicalu, zatańczymy po drodze “Deszczową piosenkę”, a niektórzy być może przetańczą całą noc! To wszystko będzie możliwe dzięki solistom, którym towarzyszyć będą soliści Baletu Opery Krakowskiej oraz Orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka.

A może by tak Sylwester w na sali kinowej? Pod Baranami możecie tego dnia zobaczyć aż trzy przedpremiery! Wszystkie filmy będą liczyć się w oscarowej walce, więc tym lepiej zobaczyć je wcześniej. Na pierwszy ogień pójdą “Małe kobietki” Grety Gerwig czyli kolejna adaptacja powieści Louisy May Alcott. Gwiazdorska obsada - Emma Watson, Laura Dern, Saoirse Ronan i Timothee Chalamet - gwarantuje dobrą zabawę! Nie inaczej będzie w przypadku “Bombshell”, czyli filmu poświęconemu mobbingowi w stacji Fox News. Na ekranie Margot Robbie, Nicole Kidman i Charlize Theron. A na deser - “Judy” z Renee Zellweger w tytułowej roli, czyli biografia Judy Garland - słynnej amerykańskiej piosenkarki i aktorki. Początek sylwestrowej nocy o godz. 21.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na Koncert Noworoczny. Wzorowany na słynnych koncertach filharmoników wiedeńskich, Koncert Noworoczny jest organizowany cyklicznie od 1993 r. W ramach wydarzenia orkiestra − od 27 lat niezmiennie jest nią Kamerata Krakowska − wykonuje utwory muzyki klasycznej i operetkowej. Tym razem będą to najsłynniejsze walce, polki i arie operetkowe Johanna Straussa, arie operowe Mozarta oraz galop Lumbye. Koncert odbędzie się 1 stycznia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego o godz. 16.

Od piątku, 27 grudnia do Sylwestra zaprasza Was w swoje progi Historyland! To nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP, w którym historię Polski i Polaków można odkrywać w wyjątkowy sposób. Znajdziemy tu bowiem makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO - m.in. osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. Zimowy czas kojarzy się z układaniem klocków LEGO podczas długich wieczorów. To idealny czas, żeby odwiedzić Historyland!

KONKURS

Mamy dla Was trzy podwójne vouchery na wystawę główną w HistoryLandzie! Co musicie zrobić, żeby je wygrać? Odpowiedzcie na pytanie: Jaki zestaw LEGO chciałbyś/chciałabyś dostać pod choinkę i dlaczego? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 27 grudnia do godz. 12 w tytule maila wpisując HISTORYLAND. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.