górne tło

„Podgórze + komunikacja / communication / спілкування”

23 lutego Muzeum Podgórza po raz drugi będzie obchodzić swoje święto. W tym roku pod hasłem „Podgórze + komunikacja / communication / спілкування”.

Myślą przewodnią drugiego święta oddziału Muzeum Krakowa jest komunikacja, którą można rozumieć dwojako. Zarówno jako komunikację drogową, jak i komunikację językową. W trakcie wspólnego świętowania muzealnicy zapraszają na wystawę „Krakowskie koleje żelazne” i wykłady o tym, jak dawniej podróżowało się przez Podgórze.

Komunikacja to także język, rozmowy, dyskusje, opowiadanie, wypowiadanie się, pisanie. Pracownicy Muzeum Krakowa mają więc nadzieję, że święto będzie czasem nie tylko do wysłuchania opowieści, ale także dialogu.

W tym dniu muzealnicy oddają wszystkim głos, a mając świadomość, że wśród nas żyją osoby mówiące w innym języku niż polski, wychodzą im naprzeciw. Przygotowali specjalne oprowadzanie w języku ukraińskim dla największej w Krakowie mniejszości narodowej, a także w języku angielskim dla licznych pracowników korporacji pochodzących ze wszystkich stron świata, dla których ten język jest współczesną łaciną.

Program święta Muzeum Podgórza:

Oprócz tego w programie wstęp bezpłatny na wystawę stałą „Miasto pod kopcem Kraka” i wystawę czasową „Krakowskie drogi żelazne”, a także interaktywne muzeum. Muzealnicy zachęcają do podzielenia się swoimi historiami i odpowiedzi m.in. na poniższe pytania: Gdzie jest Twoja mała ojczyzna? Za czym tęsknisz, będąc tutaj? Za czym byś zatęsknił(a), gdybyś wyjechał(a)? Kilka słów o Twojej małej ojczyźnie (np. tradycje, miejsca, gwara, skojarzenia).