górne tło

Laureaci nagrody gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

W sobotę 1 lutego już po raz trzeci nagrodą im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego zostali uhonorowani ci, którzy najlepiej dbali i promowali kawalerskie idee oraz wartości. Statuetki w kształcie piór powędrowały do laureatów wybranych przez kapitułę konkursu.

– Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty, czyli gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. To symbol kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. W swoim życiorysie łączył szereg aktywności. Był generałem dywizji Wojska Polskiego, dyplomatą, osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, poetą, lekarzem medycyny, tłumaczem, dziennikarzem i artystą. Wszystkie te działania zawarte są w nagrodzie jego imienia – tłumaczył Dariusz Waligórski, rotmistrz kawalerii ochotniczej i przedstawiciel Federacji Kawalerii Ochotniczej, organizującej galę.

Symboliczne przesłanie niesie też sama statuetka, która w sobotę powędrowała do laureatów. W jej kształcie łączy się szabla i pióro. To metaforyczne połączenie rzemiosła kawaleryjskiego z szeroko pojętą twórczością.

Nagroda została wręczona w następujących kategoriach: „Nauka”, „Żołnierz”, „Jednostka Wojskowa”, „Film”, „Sztuka”, „Dziennikarz”, „Popularyzator”, „Społeczność”. Uhonorowanie laureatów odbyło się podczas uroczystej gali w Muzeum Armii Krajowej. Uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów na grobie gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego na cmentarzu Rakowickim.

Tegorocznymi laureatami gali są: