Od 2018 r. krakowscy seniorzy mogą korzystać z pomocy w drobnych, domowych naprawach. Wszystko to dzięki trwającemu miejskiemu programowi pod nazwą „Złota Rączka”. Od początku cieszy się ogromną popularnością. W 2019 roku przyjęto 732 zgłoszenia, w styczniu tego roku zarejestrowano już 53 prośby o naprawy.
– Celem programu jest zapewnienie nieodpłatnej pomocy seniorom w drobnych naprawach. Skorzystać z niej mogą wszyscy powyżej 60 roku życia, przy czym pierwszeństwo mają osoby samotne i niepełnosprawne, a także prowadzące jednoosobowe gospodarstwo – mówi Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. – Udzielamy wsparcia, które nie wymaga pilnej, natychmiastowej interwencji oraz dużych nakładów finansowych – dodaje.
Według regulaminu projektu, przewiduje się zapewnienie bezpłatnych usług i napraw, między innymi takich, jak wymiana żarówek, gniazdek elektrycznych, uszczelek przeciekających w kranach lub baterii, uszczelnianie przecieków za pomocą silikonu, odpowietrzenie kaloryferów, wymianę lub montaż zamków w drzwiach oraz klamek, jak również naprawę mebli i montaż elementów wyposażenia wnętrz.
Usługi w ramach programu „Złota Rączka” wykonywane są na miejscu, w lokalu, w którym zamieszkuje osoba ubiegająca się o pomoc. Wystarczy zadzwonić pod numer 12 616 78 14 i wskazać, jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne. Usługi realizowane w ramach projektu są potwierdzane pisemnie w protokole wykonania naprawy.
Program „Złota Rączka” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.