górne tło

„Działajmy razem” – podsumowanie konkursu dla młodzieży i seniorów

Wspólne wycieczki i warsztaty, inicjatywy w zakresie zdrowia, konkursy, turnieje gier planszowych i szachowe, warsztaty psychologiczne i taneczne, zajęcia ułatwiające poruszanie się w świecie cyfrowym, gry miejskie, a przede wszystkim godziny inspirujących rozmów –  to tylko wybrane elementy projektów zrealizowanych przez krakowskich uczniów we współpracy z seniorami w ramach piątej edycji konkursu „Działajmy razem”.

Prezentacja konkursowych projektów odbyła się we wtorek, 18 lutego w sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

Konkurs „Działajmy razem” jest świetną okazją do integracji uczniów i osób starszych. – Super jest się cieszyć sobą nawzajem – mówili uczniowie podczas prezentacji zwycięskich projektów, zrealizowanych we współpracy z seniorami.

Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. polityki senioralnej, nawiązując do słów młodzieży i gratulując młodym ludziom zaangażowania, stwierdziła, że umiejętność współpracy i wspólnego cieszenia się dwóch generacji to fantastyczne doświadczenie społeczne.

– Dla młodzieży i seniorów konkurs jest świetną okazją do przełamania wielu stereotypów i poznania ciekawych ludzi. Dla seniorów to możliwość zobaczenia, czym interesuje się młode pokolenie, a dla uczniów szansa na zdobycie różnych, potrzebnych kompetencji, które mogą później zdecydować o sukcesie w życiu osobistym i zawodowym – podkreśliła.

 

Obydwu grupom konkurs pozwolił na poznanie się, zdobycie nowych doświadczeń, a także zbudowanie międzypokoleniowych relacji. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się uczniowie, uczennice i podopieczni:

Zwycięzców, którzy na realizację projektów otrzymali finansowanie z miasta, wyłoniło jury konkursowe. Jury oceniało oryginalność pomysłów, zaangażowanie i współpracę uczniów i seniorów, trwałość projektu i możliwość jego realizacji w kolejnych latach bez angażowania dodatkowych środków finansowych ze strony miasta, a także elementy integracji międzypokoleniowej oraz edukacji do późnej dorosłości.

W skład jury weszli: zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Wydziału Edukacji UMK, a także reprezentanci Rady Krakowskich Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa.