Radni przyjęli „Plan adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030”. W dokumencie wymienione zostały główne zagrożenia – zjawiska pogodowe oraz ich pochodne: zjawiska termiczne, opady, zanieczyszczenie powietrza, ale też i działania adaptacyjne: więcej zieleni, wody, zrównoważony transport, udogodnienia dla mieszkańców.
– Przyjęcie dokumentu będzie formalnym otwarciem procesu, który już w Krakowie postępuje. Dokument będzie warunkiem pozyskania środków europejskich w nowej perspektywie unijnej – mówił przed głosowaniem Andrzej Łazęcki, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK.
„Plan adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030” powstał w odpowiedzi na zmiany klimatu i potrzebę adaptacji do skutków tych zmian. Plan składa się z części diagnostycznej i programowej. Pierwsza obejmuje m.in. analizę danych historycznych oraz scenariuszy klimatycznych, prowadzącą do oceny podatności miasta na zmiany klimatu. W części programowej zawarto cel nadrzędny, cele szczegółowe oraz działania adaptacyjne, których realizacja przyczyni się do zwiększenia odporności miasta na skutki zjawisk meteorologicznych i ich pochodnych.
Miejski plan adaptacji opracowany został w ramach projektu Ministerstwa Środowiska „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Kraków przystąpił do projektu na mocy porozumienia zawartego 1 lipca 2015 r.