górne tło

Laureaci Nagrody im. Feliksa „Manggi” Jasieńskiego za 2019 rok

Dziś mija dokładnie sto lat od obdarowania „Gminy stołecznego, Królewskiego miasta Krakowa” cennym zbiorem zgromadzonym przez jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych kolekcjonerów polskich - Feliksa „Manggi” Jasieńskiego. Przy tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło laureatów Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego za 2019 rok.

11 marca 1920 roku Feliks Jasieński (1861-1929) przekazał „Gminie stołecznego, Królewskiego miasta Krakowa” swoją kolekcję dzieł sztuki, gromadzoną przez ponad trzydzieści lat. Darowizna, na którą oprócz bogatego księgozbioru złożyło się ponad 15 tysięcy obiektów malarstwa, rysunku i rzeźby polskiej końca XIX i początku XX wieku, stanowiła dla krakowskiego Muzeum Narodowego niezwykle cenny nabytek.

Muzeum wzbogaciło się wówczas o dzieła Malczewskiego, Wyspiańskiego, Podkowińskiego i Dunikowskiego, zbiór grafiki i plakatu z pracami mistrzów gatunku takich jak Piranesi, Goya, Klinger i Redon, plansze sygnowane przez „odnowicieli” polskiej grafiki artystycznej z Pankiewiczem i Wyczółkowskim na czele oraz zbiory wschodnie z orientalnymi tkaninami i sztuką japońska z drzeworytami, których autorami są  Hokusai i Hiroshige.

Dla podkreślenia zasług Feliksa Jasieńskiego dla ochrony polskiego dziedzictwa w 2016 roku została ustanowiona doroczna Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie”. W przeddzień setnej rocznicy przekazania daru w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody im. Feliksa Jasieńskiego, która podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnień za rok 2019.

Nagrodę dla pracownika nauki za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich otrzymała dr Joanna Hubner-Wojciechowska, autorka książki „Sztuka skalnego Podhala. Przewodnik kolekcjonera”.

Nagrodę dla instytucji za publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe popularyzujące ideę kolekcjonerstwa i prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego otrzymało Muzeum Villa La Fleur w Konstancinie utworzone przez Marka Roeflera.

Nagrodę dla dziennikarza za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy otrzymał Rafał Kamecki, twórca portalu www.artinfo.pl.

Nagrody zostaną wręczone jesienią podczas konferencji naukowej poświęconej znaczeniu kolekcjonerstwa dla upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.